Za tych, co żywią i bronią – Wojewódzkie Święto Ludowe w Mstowie

Uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie rozpoczęły się w niedzielę 28 maja wojewódzkie obchody Święta Ludowego – święta wszystkich działaczy samorządowych i instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.
W mstowskim kościele zgromadzili się m. in. przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych i gminnych, poczty sztandarowe i przedstawiciele środowisk i organizacji rolniczych działających na rzecz rolnictwa, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osoby związane z ruchem ludowym. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Eustachy Rakoczy OSPPE, Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości, który podkreślał wyjątkowość dzisiejszego dnia nawiązując do Święta Wniebowstąpienia Pańskiego i święta ludowców:
– Jakoś pięknie się zbiegło, bo przecież do nieba nie ma innej drogi tylko przez ziemię. Ziemię trzeba kochać, nie można jej deptać. Papież Jan Paweł II klękał i ziemię całował.
W wygłoszonej homilii o. Eustachy Rakoczy przypomniał rolę ludowców w historii Polski oraz podał przykłady osób z historii naszego kraju, które ojczystą ziemię kochały i za tę ziemię cierpiały.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z pocztami sztandarowymi przez centrum Mstowa na stadion LKS Warta Mstów gdzie odbyły się dalsze części obchodów święta – przemówienia okolicznościowe, wręczenia medali i odznaczeń. W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta z Mykanowa oraz liczne zespoły ludowe KGW, m. in. zespoły Mstowianki, Olsztynianki, Janowianie czy Kapela Jurajska. Wystąpiły również przedszkolaki Wesołe Nutki z Olsztyna oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Gwiazdą wieczoru był zespół Grupa Romana. Nie zabrakło również pokazów ratownictwa w wykonaniu strażaków OSP, atrakcji dla dzieci (dmuchańce, malowanie twarzy, gry i turnieje) oraz wystaw z lokalnymi produktami.
Święto Ludowe to jedno z polskich świąt wyrosłych w tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej, które utrwaliło się w świadomości mieszkańców wsi i stało się jej niezbywalną tradycją. Historia tego święta sięga przełomu XIX i XX wieku – okresu narodzin ruchu ludowego w Galicji – południowej części ziem polskich pozostających pod zaborem austriackim.

ZD

Skip to content