Częstochowska Filharmonia po raz ostatni online

fot. Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana przymierza się do zakończenia 75. Sezonu Artystycznego. Koncert, który podsumuje mijający sezon, odbędzie się wyłącznie w formie online.

Cały sezon utrudniony był przez pandemię i z tego powodu Filharmonia zdecydowała się na realizowanie koncertów w takiej formie już wcześniej. Dyrektor instytucji, Ireneusz Kozera wyjaśnia precyzyjniej okoliczności, jakie towarzyszą finałowemu koncertowi:

– Niestety pandemia zmusiła nas do zmiany organizacji pracy – pierwszych nagrań online muzycy dokonywali w domach. Po zdjęciu obostrzeń spotykaliśmy się w zespołach kameralnych w budynku Filharmonii, z kolei ze względu na pewną niespójność zaleceń Ministerstwa i przepisów sanitarnych doszliśmy do wniosku, że w trosce o naszych widzów koncert na zakończenie sezonu również przekażemy naszym widzom online.

Filharmonia zwieńczy sezon muzyką Ludwika van Beethovena oraz Józefa Haydna. Dyrektor artystyczny Adam Klocek mówi o tym, co dokładnie znajdzie się w repertuarze.

– W programie znajdą się pieśni Józefa Haydna oraz fragmenty z jego oratorium, zaśpiewane przez chór i solistów z chóru Collegium Cantorum. W drugiej części koncertu zaś pojawi się słynna VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwika van Beethovena z apoteozą tańca, a więc niezwykle żywiołowy i energiczny utwór.

Klocek podkreśla ponadto pewną ciekawostkę, którą koncert będzie się wyróżniał na tle poprzednich.

– Ciekawostką jest fakt, że ze względu na pomniejszony skład orkiestry nie będę występował w roli dyrygenta, za to będę grał na wiolonczeli i prowadził całą orkiestrę z pulpitu wiolonczelisty. Jest to nawiązanie do zwyczajów XVIII-wiecznych orkiestr, kiedy bardzo często kapelmistrzem był jeden z muzyków – najczęściej I skrzypek.

Chór Collegium Cantorum wystąpi w pełnym składzie pod kierownictwem Janusza Siadlaka. Wśród solistów znajdą się Tetyana Boretska-Kruk, Małgorzata Siadlak, Agata Widera oraz Michał Gębala. Przy fortepianie zasiądzie Olga Wowkotrub. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w najbliższy piątek, 19 czerwca, na kanale Filharmonii w serwisie YouTube.

MSI