fot. Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana przymierza się do zakończenia 75. Sezonu Artystycznego. Koncert, który podsumuje mijający sezon, odbędzie się wyłącznie w formie online.

Cały sezon utrudniony był przez pandemię i z tego powodu Filharmonia zdecydowała się na realizowanie koncertów w takiej formie już wcześniej. Dyrektor instytucji, Ireneusz Kozera wyjaśnia precyzyjniej okoliczności, jakie towarzyszą finałowemu koncertowi:

– Niestety pandemia zmusiła nas do zmiany organizacji pracy – pierwszych nagrań online muzycy dokonywali w domach. Po zdjęciu obostrzeń spotykaliśmy się w zespołach kameralnych w budynku Filharmonii, z kolei ze względu na pewną niespójność zaleceń Ministerstwa i przepisów sanitarnych doszliśmy do wniosku, że w trosce o naszych widzów koncert na zakończenie sezonu również przekażemy naszym widzom online.

Filharmonia zwieńczy sezon muzyką Ludwika van Beethovena oraz Józefa Haydna. Dyrektor artystyczny Adam Klocek mówi o tym, co dokładnie znajdzie się w repertuarze.

– W programie znajdą się pieśni Józefa Haydna oraz fragmenty z jego oratorium, zaśpiewane przez chór i solistów z chóru Collegium Cantorum. W drugiej części koncertu zaś pojawi się słynna VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwika van Beethovena z apoteozą tańca, a więc niezwykle żywiołowy i energiczny utwór.

Klocek podkreśla ponadto pewną ciekawostkę, którą koncert będzie się wyróżniał na tle poprzednich.

– Ciekawostką jest fakt, że ze względu na pomniejszony skład orkiestry nie będę występował w roli dyrygenta, za to będę grał na wiolonczeli i prowadził całą orkiestrę z pulpitu wiolonczelisty. Jest to nawiązanie do zwyczajów XVIII-wiecznych orkiestr, kiedy bardzo często kapelmistrzem był jeden z muzyków – najczęściej I skrzypek.

Chór Collegium Cantorum wystąpi w pełnym składzie pod kierownictwem Janusza Siadlaka. Wśród solistów znajdą się Tetyana Boretska-Kruk, Małgorzata Siadlak, Agata Widera oraz Michał Gębala. Przy fortepianie zasiądzie Olga Wowkotrub. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w najbliższy piątek, 19 czerwca, na kanale Filharmonii w serwisie YouTube.

MSI

Skip to content