Politechnika Częstochowska pełna marsjańskich łazików

Roboty mobilne zdominowały dziś Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Wszystko za sprawą „I Ogólnopolskiego Zlotu Łazików Marsjańskich”, zrzeszającego środowiska młodych konstruktorów tego typu urządzeń. Sześć zespołów zaprezentowało najnowsze rozwiązania w konstrukcji wielozadaniowych urządzeń.

Inicjatywa jest zasługą częstochowskich studentów.

– Nasi studenci, którzy odnoszą ostatnio duże sukcesy w łazikach, wymyślili, żeby zrobić zlot w centralnym miejscu Polski, jakim jest Częstochowa. Politechnika ma osiągnięcia, podobnie jak inne teamy z różnych miast, dzięki czemu wszyscy chętnie się tu prezentują. Liczymy także, że młodzi ludzie, którzy przyjdą na ten zlot, nabiorą przekonania, że warto studiować nauki techniczne i inżynierskie – wyraził nadzieję rektor Politechniki Częstochowskiej Norbert Sczygiol.

Poza uczestnikami z rodzimej uczelni, przybyły także dwie ekipy z Warszawy. Jedną z nich była dumnie prezentująca się grupa University of Warsaw Rover Team.

– Nasza wersja ewoluowała przez ostatnie trzy lata, ponieważ pierwotne założenia i konstrukcja bardzo dobrze się sprawdziły. Cały czas na nich pracujemy i je rozwijamy. Z tego, co się orientujemy, w przypadku innych drużyn, niektóre z konstrukcji potrafiły powstać w ciągu jednego roku – tłumaczył Mateusz Raczyński z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z członków teamu.

Jedną z bardziej zwrotnych maszyn zaprezentowanych w auli wydziału był łazik z AGH Space Systems z Krakowa.

– Nasz łazik ma obecnie trzy lata, a konstrukcja jest cały czas rozwijana. Naszym największym atutem, którym zawsze się chwalimy, są skrętne koła. Na zawodach przy wielu konkurencjach, bardzo nam pomagają – jesteśmy w stanie obrócić się praktycznie w miejscu – przekonywał Paweł Karelus, jeden z członków grupy, przekonuje o unikatowości swojego urządzenia.

Studenci Politechniki Częstochowskiej występujący pod nazwą, PCz Rover Team, od kilku lat znajdują się w światowej czołówce zespołów realizujących wielozadaniowe roboty mobilne. To sukcesy polskich zespołów na światowych konkursach skłoniły Politechnikę Częstochowską do organizacji tak dużego wydarzenia.

BNO