Przetarg w sprawie Ryneczku stał się faktem

W sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy miało dzisiaj miejsce spotkanie z prezydentem miasta w sprawie Ryneczku na Wałach Dwernickiego.

Tematem spotkania był przetarg na Ryneczek, w sprawie którego decyzja zapadła pod koniec listopada. Według prezesa Stowarzyszenia Kupców Targowiska “Wały Dwernickiego”, Waldemara Ziaji, decyzja prezydenta jest niezwykle krzywdząca dla kupców:

– Przetarg jest nieuczciwym rozwiązaniem, a to dlatego, że może do niego przystąpić każda osoba z zewnątrz, nawet ktoś, kto nie dołożył ani grosza do budowy Ryneczku – wyjaśnia prezes. – Jak więc mamy pogodzić się z tym, że teraz, po 9 latach, każą nam brać udział w przetargu na równi z innymi podmiotami, które mogą pojawić się znikąd i które nie dają żadnej gwarancji na to, że Ryneczek będzie służył kupcom?

Powodem spotkania było fiasko dotychczasowych rozmów z władzami miasta. Niestety, dzisiejsze rozmowy również nic nie wniosły do sprawy. Pomimo próby konstruktywnego dialogu ze strony kupców i przedstawienia rzeczowych argumentów, prezydent miasta nie zgodził się na zmianę decyzji o przetargu, a po godzinie opuścił salę. Zdaniem radnego Pawła Rukszy, stosunek władz miasta do kupców jest niezwykle lekceważący.

– Pan prezydent przyszedł na to spotkanie z tezą, że nie zmieni zdania. Tak, jak zwykle, zaczął spotkanie od odpytywania kupców, a po godzinie uciekł. Tak przeprowadzone spotkanie świadczy o tym, że w ogóle nie było chęci porozumienia z nimi. Sprawa wydaje się zamknięta, a to najgorsze, co może być, ponieważ wychodzi na to, że prezydent nie chce rozmawiać z ludźmi – podsumowuje Ruksza.

W odpowiedzi na zachowanie prezydenta Kupcy z Targowiska “Wały Dwernickiego” zamierzają protestować, pozostając przez całą noc w budynku Urzędu Miasta – większość z nich jeszcze przed spotkaniem przyniosła ze sobą śpiwory, koce i posiłki. Na piątek 13 grudnia zaplanowana jest sesja nadzwyczajna, zwołana przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, podczas której radni będą głosować nad projektem uchwały dotyczącej przedłużenia umowy dzierżawy placu, na którym znajduje się Ryneczek.

MSI