Rozstrzygnięcie konkursu „Korona i suknia Matki Bożej Częstochowskiej i Jej Syna”

W sobotę, 27 kwietnia w Jasnogórskiej Sali Rycerskiej, po Mszy św. odbyło się wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu „Korona i suknia Matki Bożej Częstochowskiej i Jej Syna” organizowanego przez Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Konkurs adresowany był do dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów ze szkół podstawowych i placówek specjalnych.

Bp Andrzej Przybylski wyjaśnił, że konkurs plastyczny jest powodem do szczególnej radości z powodu udziału młodych w życiu kościoła:

– Przede wszystkim skłania to do takiej radości, bo pewnie w jakiś sposób ci młodzi chcą wyrazić i przywiązanie i uczucia do Matki Bożej. Chcą też wziąć udział w takiej wspólnocie tych, którzy czują związani z Matką Bożą. Stąd to jest nasza duża radość, że tych młodych chętnie wzięło udział w tej inicjatywie. Konkurs miał za zadanie zwrócić uwagę młodych ludzi na osobę Maryi, na jej bliskość właśnie przez to, że wędruje ona od parafii do parafii, a więc będzie odwiedzać nasze wspólnoty parafialne będąc blisko nas.

Bp Przybylski zwrócił również uwagę, że konkurs dla niektórych młodych ludzi było ziarnem ewangelizacji:

-Wiemy, jak to jest z różnymi konkursami. Pewnie łatwo jest wymyślić jakąś inicjatywę i na niej się zatrzymać, a z drugiej strony właśnie Królestwo Boże i wielkie rzeczy buduje się od tych małych ziarenek. Rzeczywiście, być może dla niektórych udział w tym konkursie jest wyrażeniem swojej wiary. Ale być może dla wielu młodych ludzi, jest to zadanie konkursowe, w którym wzięli udział tylko za namową nauczycieli czy zachęt kolegów i koleżanek.

Bp Przybylski wspominał również o pracach plastycznych, które zrobiły największe wrażenie pod względem kreatywnego podejście do tematu:

-Podobały mi się takie prace, gdzie kilku młodych ludzi w suknie Matki Bożej wpisało historię swojej rodziny. Na sukni namalowało tatę, mamę, swoje rodzeństwo i codzienność. To jest przepiękna wrażliwość młodej osoby. Osobiście sam sobie sfotografowałem nawet dla swojego własnego albumu zdjęć, „Matkę Bożą dżinsową”, czyli taką ubraną w suknie, która jest po prostu suknią w klimacie i w modzie współczesnej. Oczywiście nie ma w tym żadnej profanacji, bo twarz Matki Bożej jest oczywiście zachowana. Natomiast jest w tym wyrażenie takiego związania z Matką Bożą, która weszła w ich życie.

Komisja podczas oceny prac brała pod uwagę samodzielność wykonania, oryginalność techniki oraz trudność i jakość.

EG
Galeria: Radio Fiat

Rozstrzygnięcie konkursu „Korona i suknia Matki Bożej Częstochowskiej i Jej Syna”

Skip to content