Emaus – dostrzeż Twój Kościół

Fot. Radio Fiat

Początek października to czas rozpoczęcia roku akademickiego. Ze względu na pandemię koronawirusa rok ten ma być jednak inny niż poprzednie. Zajęcia na uczelniach mają się odbywać głównie w formie zdalnej i hybrydowej.

Duszpasterstwo Akademickie Emaus w Częstochowie, działające przy personalnej parafii akademickiej, również przygotowuje swoje działania zgodnie z rytmem roku akademickiego. W ramach konsolidacji środowisk akademickich w częstochowskim Kościele już w lipcu miały miejsce spotkania na tle integracyjnym.

– Kiedy weszliśmy w Duszpasterstwo Akademickie od lipca, to był już zorganizowany wyjazd w góry ze studentami w Pieniny. W minionym tygodniu mieliśmy drugi wyjazd integracyjny ze studentami do Zakopanego. Chcieliśmy, by czas wakacji był też szansą rozeznania i poznania grona studenckiego. Skupiliśmy się głównie na budowaniu relacji – mówił ks. Michał Krawczyk, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej.

Dobry początek roku akademickiego to zdaniem Duszpasterstwa droga do Eucharystii Jezusa. Dlatego też od października raz w miesiącu będą mieć miejsce adoracje, odbywające się w kościele akademickim przy ul. Kilińskiego.

– Każdy pierwszy poniedziałek miesiąca rozpoczniemy wieczorną Mszą św. Potem będzie wieczór uwielbienia, a następnie całą noc i cały dzień do wtorku do godz. 19:00 – adoracja Najświętszego Sakramentu dla każdego. Chcemy szukać inspiracji i być z Jezusem. Mamy doświadczenie posługi, że jeśli nie ma takiego spotkania, to nie wiemy na kim budować wspólnotę. Spotkanie z Jezusem jest dla każdego, zarówno dla studentów, jak i wspólnot, które do tej pory są w Duszpasterstwie – dodał ks. Michał Krawczyk.

Jedną z inicjatyw Duszpasterstwa Akademickiego Emaus będzie także mobilny konfesjonał. Ma być on dostępny dla osób, które z różnych przyczyn (m.in. zdrowotnych) nie mogą wejść do kościoła.

BNO