Odpust w Karmelu

Fot. Radio Fiat

W najbliższy czwartek 16 lipca obchodzone jest wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Z tej okazji w klasztorze Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Częstochowie (tak jak we wszystkich karmelitańskich zgromadzeniach) będą mieć miejsce uroczystości odpustowe.

Mimo wciąż istniejących zagrożeń związanych z COVID-19, zdecydowano się świętować wspólnie osobami, które chcą wziąć udział we wspólnej modlitwie.

– Nasza wspólnota jest zamknięta i klauzulowa, więc mamy obawy, by otworzyć się szeroko i wpuścić wszystkich, którzy chcieliby razem z nami świętować tego dnia. W naszym Karmelu zostaną odprawione dwie Msze św. Pierwszej o godz. 8:00, będzie przewodniczył o. Jakub Przybylski, karmelita bosy pochodzący rodem z Częstochowy. Będzie też Msza św. wieczorna o godz. 18:00 pod tradycyjnym przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Ze względów bezpieczeństwa na każdą z Eucharystii planujemy wpuścić ok. 50 osób. Dzięki Radiu Fiat odbędzie się transmisja wieczornej Mszy św. dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do nas bezpośrednio – zapewniała s. Aneta z Zakonu Karmelitanek Bosych w Częstochowie.

Wszyscy, którzy tego dnia będą chcieli przyjąć Szkaplerz św., a z różnych przyczyn nie będą mogli tego zrobić, są w stanie dokonać tego w niemal każdym kościele.

– Do szkaplerza karmelitańskiego jest w stanie przyjąć każdy ksiądz. W miarę naszych przygotowań możemy poprosić dowolnego katolickiego kapłana o przyjęcie do szkaplerza. Można wtedy zgłosić się do nas z informacją o przyjęciu danego dnia, a my wpiszemy wszystkich do naszej księgi szkaplerznej – dodała karmelitanka.

Do modlitwy na Jasnej Górze w tym dniu szczególnie zachęca paulin o. Wojciech Dec.

– Zapraszamy wszystkich pielgrzymów na Jasną Górę, aby przyzywać wstawiennictwa Matki Bożej. Oczywiście zachowujmy wszystkie normy bezpieczeństwa, jakie nas obowiązują. Nie jest to jednak przeszkodą, aby się wspólnie modlić, uczestniczyć w uroczystej Eucharystii czy modlić się w kaplicy Matki Bożej. Czekamy na wszystkich pielgrzymów – mówił paulin o. Wojciech Dec.

Tego dnia na Jasnej Górze przeżywana będzie m.in. suma odpustowa o godz. 11:00. Eucharystia połączy w modlitwie przybywających na ten dzień pątników 40. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki, 86. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki oraz 151. Pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są także zarówno mieszkańcy archidiecezji częstochowskiej, jak i wszyscy pielgrzymi indywidualni.

Przypominamy, że transmisja wieczornej Mszy św. z klasztoru karmelitanek na antenie Radia Fiat w czwartek 16 lipca o godz. 18:00.

BNO/Radio Jasna Góra