Szopka Noworoczna Zbisława Janikowskiego

Zgodnie z wieloletnią tradycją nowy rok w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” rozpoczyna się od Szopki Noworocznej Zbisława Janikowskiego. Częstochowianin od lat rokrocznie przygotowuje przedstawienie podsumowujące wydarzenia minionego roku w Częstochowie, w którym nie brakuje również dobrego humoru.

Życie tworzy tę szopkę od 1 stycznia do 31 grudnia. A sama technika – stosy papieru, stosy notatek. Jeżeli są jakieś ciekawe wydarzenia, jeżeli przyjdzie mi do głowy jakaś rymowanka, to w ciągu roku sobie to odnotowuje. Bardziej serio biorę się za to od połowy listopada i właściwie jak napisze tekst, to jest około 30 stron maszynopisu, pozostaje tylko podział na głosy – mówi Zbisław Janikowski.

Tym razem w szopce wystąpią: Joanna Sabkowska, Ewa Musik, Tomasz Barański oraz Michał Mielczarek. Szopka Noworoczna w OPK Gaude Mater rozpocznie się dziś o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Zbisław Janikowski urodził się 1939 roku w Częstochowie. Jest autorem kilku książek, m.in. „Moje dni Częstochowy” i „Nowe baśnie, legendy i opowieści z dziejów Częstochowy i okolicy” oraz kilka publikacji satyrycznych.

Paweł Kmiecik