grafika źródło: MCz

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wiele instytucji kultury przeniosło swoją działalność do internetu. Dzięki temu, chociaż w taki ograniczony sposób, chciały mieć kontakt z widzami i zwiedzającymi. Okazało się, że wirtualne zwiedzanie stało się bardzo popularne i spowodowało wzrost zainteresowania placówką, nawet wśród osób z odległych części kraju. Tak jest m.in. w Muzeum Częstochowskim, o czym mówi p.o. dyrektora Katarzyna Ozimek:
– Rzeczywiście czas epidemii pokazał siłę internetu i nie zamierzamy z niej rezygnować. W tym czasie staraliśmy się działać internetowo i dzięki temu udało nam się dotrzeć do wielu mieszkańców Częstochowy i nie tylko Częstochowy. Teraz będziemy wciąż działać dwutorowo, bo już się stopniowo otwieramy, zapraszamy do kolejnych obiektów, ale ze względu na ograniczenia będziemy działać jednocześnie wirtualnie.
Pierwsza z wirtualnych atrakcji już dzisiaj, 5 czerwca, o godz. 18.00.
– Wystawa fotografii Witkacego ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanym będzie prezentowana publiczności od 6 czerwca. Wystawy związane z postacią Stanisława Ignacego Witkiewicza zawsze spotykały się ze sporym zainteresowaniem. W związku z obostrzeniami nie mogliśmy zrobić wernisażu tej wystawy, ale też trudno, żeby taka ekspozycja odbyła się bez żadnego wernisażu. Dlatego zdecydowaliśmy się na wirtualny wernisaż – mówi Katarzyna Ozimek.
Do bezpośredniego kontaktu z prezentowanymi fotografiami muzeum zaprasza do Galerii Dobrej Sztuki. Natomiast kolejne wirtualne zwiedzanie już w najbliższą sobotę, 6 czerwca, o godz. 11.00:
– Takim stałym naszym programem od wielu lat była Industriada, która niestety w tym roku się nie odbędzie. Ale żeby zaznaczyć jakoś to wydarzenie, zaprezentujemy w sposób wirtualny wystawę w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Będzie ją można zwiedzić z dr. Łukaszem Pabichem.
Jak zaznacza Katarzyna Ozimek, to nie koniec wydarzeń w sieci jakie muzeum organizuje dla zwiedzających. Już niedługo kolejne wirtualne zwiedzanie. Tym razem, w związku z 55. rocznicą utworzenia, zaproszeni zostaniemy do Rezerwatu Archeologicznego na Rakowie. Szczegółowe informacje na stronie internetowej i profilu facebookowym Muzeum Częstochowskiego.

ZD

Skip to content