4 grudnia, czyli imieniny Barbary oraz wspomnienie jej świętej patronki to dla górniczej branży najważniejsze święto w roku. Świętowanie Barbórki jest ważne nie tylko dla Śląska, ale również w Częstochowie.

Dziś o 15:00 odsłonięto tablicę upamiętniającą 600-lecie górnictwa w okręgu częstochowskim oraz fakt, że w budynku magistratu mieściła się siedziba m.in. Centralnego Zarządu Kopalnictwa Rud oraz urzędu górniczego.

Ja pracowałem od roku 1966 do 1979 w Kopalni “Szczekaczka” w Brzezinach. Ta kopalnia miała później zostać muzeum, ale z przyczyn finansowych nie udało się. Potem powstała część Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica, oprowadzamy tam różne wycieczki. Górnictwo w okręgu częstochowskim trwa od 600 lat, na Jasnej Górze znajduje się dokument z 1370 r. nadany przez Władysława Opolczyka, który nadał prawo do wydobywania rud żelaza – mówi Paweł Kopydłowski, Przewodniczący częstochowskiego Koła Emerytów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.

Jak podkreśla były górnik, budynek częstochowskiego urzędu miasta, Techniczne Zakłady Naukowe i osiedle mieszkaniowe w Dźbowie zostały wybudowane z funduszy górniczych.

W latach 60. ubiegłego wieku w kopalniach z regionu częstochowskiego pracowało około 20 tys. osób. Ostatnia kopalnia w okolicy Częstochowy została zamknięta w 1982 roku. Był to zakład wydobywający rudy żelaza we Wręczycy Wielkiej.

PK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content