W WMSD trwa pierwszy w historii Kurs Animatora służby liturgicznej

Pierwszy tydzień ferii zimowych upływa w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie na wykładach i warsztatach dla ministrantów, lektorów oraz ceremoniarzy, zaangażowanych w posługę Liturgicznej Służby Ołtarza. W czwartek 19 stycznia uczestników kursu odwiedził bp Andrzej Przybylski.

Funkcja animatora służby liturgicznej została ustanowiona niedawno, stąd kurs odbywający się w Wyższym Seminarium jest pierwszym w historii częstochowskiej archidiecezji. Bp Andrzej Przybylski wyjaśnił skąd wzięła się potrzeba powołania takiej funkcji w Kościele:

Niesłychanie ważna rzecz! Rzeczywiście w naszej archidiecezji po raz pierwszy organizujemy taki kurs animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza. Sprawa pewnie będzie coraz bardziej rozwojowa, bo kiedy brakuje wikariuszy, na wielu parafiach jest tylko jeden ksiądz – trudno, żeby ogarnął wszystkie funkcje i grupy liturgiczne. Bardzo potrzebujemy takich dobrze uformowanych animatorów, żeby jak najwięcej dzieci i młodzieży rozumiało liturgię. No i żeby te nasze grupy i wspólnoty ministranckie nie były przypadkowe i chaotyczne, ale dobrze zorganizowane i zbudowane w duchu Kościoła.

W zajęciach uczestniczy nieco ponad trzydziestu doświadczonych ministrantów i ceremoniarzy, którzy chcą w nieco większym stopniu zaangażować się w swoją posługę. Jak wyjaśnia ks. Sebastian Kosecki, kurs oprócz przygotowania uczestników do kierowania grupami ministranckimi, jest także okazją do zawiązania wspólnoty:

Celem Kursu Animatorów jest to, aby przygotować chłopaków ze służby liturgicznej do tego, aby mogli prowadzić grupy formacyjne w swoich parafiach. Głównym zadaniem jest to, żeby nauczyli się jak pracować z dziećmi oraz poznali podstawy psychologi i pedagogiki. To jest grupa chłopaków, która mieszka tutaj przez prawie tydzień, więc też dbamy o to, żeby się mogli zintegrować. Oni muszą się poznać, bo mają być grupą, na którą diecezja będzie mogła liczyć, jeśli chodzi o aspekt duszpasterstwa ministrantów.

Pełnienie funkcji koordynacyjnej w swoich parafiach i dekanatach to tylko jedno z zadań, przed jakim staną uczestnicy kursu. Jako animatorzy będą również czuwać nad formacją, a także w pewnym stopniu będą wychowawcami dla swoich podopiecznych, dbając m.in. o dobrą atmosferę w zespole oraz szybką integrację nowych ministrantów. Wszyscy zapytani uczestnicy zgodnie wyrażają uznanie dla pracy ks. Koseckiego oraz wiedzy, jaką zdobywają podczas kursu:

Najciekawsze są wykłady. Ks. Sebastian jest też taką osobą, która potrafi zachęcić. Przyciąga do siebie młodzież i jego wykłady są bardzo ciekawe. /…/ Podoba mi się też to, że mamy możliwość samorealizacji w strukturach liturgicznych, że będziemy mogli prowadzić grupy młodzieżowe, a także pomóc im zbliżyć się do Boga. /…/ Wykłady są bardzo interesujące, ponieważ uczą nas o psychologii i wychowaniu dzieci oraz tego, jak mamy się zajmować tymi dziećmi na zbiórkach, na koloniach i w parafii.

Kurs Animatorów potrwa do soboty 21 stycznia. Na zakończenie uczestnicy wezmą udział w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, podczas której metropolita częstochowski udzieli nowo powołanym animatorom Liturgicznej Służby Ołtarza błogosławieństwa oraz pośle ich do sprawowania posługi w parafiach.

Kurs Animatora w WSD

Skip to content