15 lat KSM-u w parafii św. Wojciecha w Częstochowie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z parafii św. Wojciecha w Częstochowie świętowało w sobotę 30 września jubileusz 15-lecia. Był to czas wielu inicjatyw współtworzonych przez młodych, dzięki którym mogli wzrastać w wierze, patriotyzmie i człowieczeństwie. O działalności Stowarzyszenia mówi Bartosz Kurkowski – były prezes KSM-u z parafii św. Wojciecha:
– Głównym celem KSM-u jest zgodnie ze statutem wychowanie do dojrzałości. Nie zajmujemy się przez to jakąś konkretną dziedziną, jak to jest w przypadku np. Ruchu Czystych Serc, który dba o czystość. KSM działa przy parafii, ale jednocześnie organizuje akcje ewangelizacyjne, włączaliśmy się do Szlachetnej Paczki, współorganizowaliśmy Orszak Trzech Króli, udało nam się zorganizować także spotkania na temat historii współczesnej, która w szkołach jest czasem zaniedbywana.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski. We wczesnych latach kapłaństwa też działał w KSM-ie:
– W latach chyba 1995 rozpocząłem swoją przygodę z KSM-em. Najpierw jako asystent diecezjalny. Zastąpiłem wtedy pierwszego po reaktywacji asystenta diecezjalnego ks. Mariana Szczerbę. Organizowaliśmy wtedy wspaniałe fora, zjazdy młodzieży m. in. w naszym domu rekolekcyjnym w Olsztynie. Były też wyjazdy do wspólnot parafialnych, aby im służyć. Dlatego też teraz jako biskupowi zależy mi na tym, aby każda parafia choćby z tej wielkiej grupy młodych ludzi przygotowujących się do bierzmowania potrafiła stworzyć mniejszą grupę zaangażowanej młodzieży w ramach KSM-u.
W homilii młodzi usłyszeli od biskupa, że ziarno słowa Bożego potrzebuje siewców. Nie wystarczy jednak księży i biskupów, bo często młodzi mają opór przed duchownymi. Przypomniał słowa papieża Franciszka, że nikt nie zasieje lepiej Bożego słowa w sercach młodych ludzi niż inni młodzi.
Bp Andrzej Przybylski na zakończenie Eucharystii pobłogosławił zgromadzonym wiernym relikwiami bł. Karoliny Kózkówny – patronki KSM-u.

KN

Skip to content