Mimo że ten dzień jest obchodzony w wielu krajach na świecie, jego cel jest jeden – świadomość konsumentów o ich ochronie w świetle przepisów. 15 marca przypada Światowy Dzień Praw Konsumenta.
Zakupy robią wszyscy, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w przypadku oszustwa lub innych uchybień kupujący mają pełne prawo do roszczeń z tego tytułu. Jak mówił Wojciech Krogulec, Miejski Rzecznik Konsumentów w Częstochowie, świadome zakupy to podstawa satysfakcji konsumentów. Niestety, wiele osób nie jest świadomych np. realnych cen, które często są podnoszone na niedługi czas przed wielkimi obniżkami.
– Każde wzmożone zakupy są okazją do tego, aby nieuczciwi przedsiębiorcy próbowali „zaciągnąć sieci” na konsumentów, ponieważ ci, zwabieni szeregiem promocji, często są mniej uważni w takich sytuacjach i często padają ofiarą takich praktyk. Zdarzają się sytuacje, w których sieci sklepów celowo zawyżają ceny po to, aby je później obniżyć. Niekiedy manipulują też promocjami tak, że konsument nie do końca był zorientowany, jak to właściwie wygląda i dopiero przy kasie okazuje się, że ta promocja, która miała być bardzo wysoka, taką wysoką nie jest – powiedział Wojciech Krogulec.
Inną pułapką, w którą wpadają konsumenci, są zakupy w sieci. Miejski Rzecznik Konsumentów w Częstochowie dodał, że powszechnie obowiązująca zasada o możliwości zwrotu zakupów przez Internet do 14 dni bez podania przyczyny działa, ale nie w każdym przypadku.
– W przypadku umów zawieranych na odległość konsumenci mają ustawowo zagwarantowane 14 dni do zwrotu towaru, jednak sprawa dotyczy jedynie towarów zakupionych od przedsiębiorców – tylko wówczas mamy status konsumenta. Prawo to nie dotyczy kupowania przez Internet od osób prywatnych (osób fizycznych) – dodał Wojciech Krogulec.
Liczba dokonywanych zakupów przez Internet wzrosła szczególnie w czasie trwania pandemii koronawirusa, stając się tym samym poważną alternatywą dla zakupów stacjonarnych.
Światowy Dzień Konsumenta upamiętnia przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy’ego wygłoszone w 1962 roku. Sformułował on wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, wyboru, bezpieczeństwa oraz reprezentacji. W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od 2000 roku, na świecie – od 1983 roku.
BNO