W tegorocznym rozliczeniu podatkowym, wskazując w deklaracji podmiot pożytku publicznego, na którego rzecz zostanie przeznaczona część naszego podatku, przekażemy nie 1% jak dotychczas, ale 1,5%. Te pieniądze i tak zostaną gdzieś spożytkowane, warto więc wybrać organizację lub instytucję, której działalność jest naszym zdaniem wartościowa.

Jak przekonuje księgowy Andrzej Filipski, przekazanie części naszego podatku na wskazany podmiot odbywa się bez uszczerbku finansowego dla nas. Natomiast organizacje pozarządowe lub niedofinansowane instytucje publiczne mogą dzięki temu zyskać środki na swoją działalność:

Musimy pamiętać o tym, że nic nie tracimy przekazując tę kwotę. Z naszej strony jest to tylko czysto techniczny zapis, który umożliwi obdarowanie wybranej organizacji, poprzez wskazanie jej KRS-u. W niektórych grupach podatników dzieje się to automatycznie. Ustawodawca określił te grupy jako emerytów i rencistów, czyli tych, których rozlicza ZUS.

W zeszłym roku system jako domyślnego beneficjenta naszego 1% podatku wskazywał ten podmiot, którego wsparliśmy poprzednio. Andrzej Filipski spodziewa się, że w tym roku taka opcja również zostanie wprowadzona dla wszystkich podatników, choć w przypadku emerytów i rencistów, przekazanie 1,5% na wskazany poprzednio podmiot – jeśli ktoś nie wprowadzi zmian – odbędzie się automatycznie:

To jest formuła, która w ubiegłym roku była dla podatników udogodnieniem, ponieważ automatycznie w naszym e-picie pojawiła się organizacja, którą wybraliśmy w ubiegłym roku. Jest to dla niektórych opcja ułatwiająca. Natomiast ci, którzy chcieliby coś zmienić, muszą pamiętać, że zmian można dokonać tylko poprzez strony mf.gov.pl i zmianę swojego e-pitu.

Komu można przekazać część naszego podatku? W Częstochowie i okolicach działa wiele organizacji, które warto wspierać nie tylko raz w roku. Warto jednak rozejrzeć się w poszukiwaniu fundacji, stowarzyszeń lub klubów sportowych działających lokalnie.

Mamy w Częstochowie Caritas i szereg organizacji, pomagających bezdomnym. Z mniej dofinansowanych klubów sportowych, mamy Aeroklub Częstochowski i jego pracownię modelarską oraz Start Częstochowa, który był kiedyś jedną ze sportowych wizytówek miasta. W obszarze edukacji mamy do dyspozycji m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich oraz Fundację Oczami Brata, a w kwestiach społecznych warto rozważyć wsparcie dla Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Stowarzyszenia Reduta Częstochowa. Podmiotów, które warto wesprzeć jest oczywiście o wiele więcej, a w przypadku 1,5% podatku, takie wsparcie nas nic nie kosztuje.

Skip to content