W ubiegłym roku Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował ponad 2500 urodzeń żywych dzieci. Zuzanna i Antoni to najchętniej wybierane imiona dla dzieci urodzonych w Częstochowie w 2019 roku.

Jak tłumaczy Rafał Bednarz, kierownik Urzędu – liczba urodzeń to nie to samo co liczba nowych mieszkańców.

– Nasze szpitale skupiają również mieszkańców ościennych gmin. Stąd ta liczba w odniesieniu do mieszkańców jest troszkę inna, bo zanotowaliśmy 1572 urodzenia mieszkańców Częstochowy. Podkreślam, że są to dzieci, które urodziły się w innych placówkach medycznych m.in. w Blachowni czy w innych szpitalach na Śląsku, czy w województwie łódzkim.

W zeszłym roku Urząd Stanu Cywilnego odnotował 2543 urodzeń żywych dzieci w tym 1283 dziewczynek i 1260 chłopców. W latach poprzednich przeważała liczba urodzeń chłopców. Należy pamiętać, że prezentowane dane dotyczą osób, które urodziły się w częstochowskich szpitalach. Są to również dzieci osób o obywatelstwie innym niż polskie. Jak dodaje Rafał Bednarz – w 2019 oraz 2018 roku Urząd zarejestrował także 1037 ślubów.

– W ubiegłym roku przeważały śluby cywilne. Zarejestrowaliśmy ich ponad 560 wobec 476 ślubów wyznaniowych ze skutkami cywilnymi, powszechnie znanych jako konkordatowe. Ta proporcja zmieniła się w stosunku do poprzednich lat, kiedy ta liczba była wyrównana. Równolegle zanotowaliśmy ponad 550 rozwodów – jest to liczba, która odnosi się do ślubów zawieranych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Mniej więcej stała jest liczba rozwodów, jakie odnotowujemy w naszych księgach.

W 2019 zarejestrowano 3671 aktów zgonów osób, które odeszły na terenie Częstochowy, natomiast liczba zmarłych mieszkańców to 2825. Dobrą wiadomością jest fakt, że w porównaniu do 2018 roku liczba ta zmniejszyła się. Poprawia się też parametr dotyczący przyrostu naturalnego.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content