Biblioteka – miejsce gdzie rodzi się kreatywność!

Biblioteka Publiczna/Foto. Radio Fiat

Biblioteka bez bibliotekarza? Bibliotekarz bez biblioteki? Nie wyobrażamy sobie ich osobno, i słusznie, ponieważ jedno nie może funkcjonować bez drugiego. Nie dziwi więc fakt, że dzisiaj, 8 maja, obchodzimy ogólnopolski Dzień Biblioteki i Bibliotekarza, w którym organizowane są konferencje, wydarzenia oraz spotkania literackie bądź naukowe. Wszystko w jednym celu, zachęcić ludzi do czytania.

W ramach Dnia Biblioteki, placówki czytelnicze w całej Polsce przygotowują serie różnych ciekawych aktywności. Sylwia Góra z Biblioteki Publicznej im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie zapewnia, że organizowany w Częstochowie „Tydzień Bibliotek” będzie obfitował w warsztaty, konkursy czy spotkania z twórcami. Główną atrakcją tygodnia będzie spotkanie nt. twórczości Haliny Poświatowskiej.

Wśród innych akcji są m.in. spotkania ze znanymi krytykami z Częstochowy, a także filozofami, którzy wprowadzą chętnych w świat ciekawych oraz nietypowych książek.

Jednak czym byłaby biblioteka bez jej personelu. Czy praca bibliotekarza w czasach pandemii i ekspresowej informatyzacji jest nadal tak istotna? Przedstawiciele biblioteki publicznej mówią, że zwłaszcza teraz praca bibliotekarzy jest nieodzowna. Nie tylko zajmują się oni monitorowaniem oraz wydawaniem książek, ale również dbają o ich stan, tak fizyczny, jak i „sanitarny”.

I chociaż biblioteki zostały wreszcie otwarte, pracownicy apelują o zachowanie rozsądku oraz zasad sanitarnych, zwłaszcza noszenie maseczki oraz trzymanie tzw. dystansu społecznego. Biblioteka apeluje również, by czytelnicy NIE ODKAŻALI książek na własną rękę.

Przy okazji Dnia Biblioteki i Bibliotekarzy zapytaliśmy częstochowian, czy czytają książki, ci natomiast w większości odpowiedzieli twierdząco.

Więcej informacji nt. przygotowywanych wydarzeń z okazji Dnia Biblioteki i Bibliotekarza znajduje się na Facebooku Biblioteki Miejskiej w Częstochowie.

Skip to content