Ceny energii elektrycznej ciągle idą w górę. Częstochowa, tak jak wszystkie samorządy w Polsce, zobowiązana jest do oszczędzania energii, w kontekście kryzysu energetycznego, a także w kontekście zapisu ustawowego w ustawie o specjalnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej od grudnia 2022 roku.

O szczegółach działań służących oszczędzaniu energii elektrycznej, które są już w naszym mieście wprowadzone, mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj:

– Ustawa ta sugeruje też działania, które miasto już od dawna realizuje. Czyli stały monitoring zużycia energii w jednostkach miejskich, zalecenia racjonalizujące zużycie energii przez samych pracowników w różnych jednostkach samorządowych, czy modernizacja oświetlenia ulicznego. To są działania, które w mieście od dłuższego czasu realizujemy.

Mimo ustawowego ograniczenia wzrostu cen, jak podkreśla Włodzimierz Tutaj, miasto najprawdopodobniej będzie płacić w przyszłym roku o 90 proc. więcej niż w tym roku za cenę taryfową. Włodzimierz Tutaj wymienia również inne działania oszczędnościowe w mieście:

– To np. z zakresie oświetlenia ulic MZD ma zabezpieczone środki na oświetlenie w ramach taryfy uzyskanej w ubiegłorocznym przetargu. Na pewno miasto nie chciało by teraz, ani w przyszłym roku ograniczać oświetlenia w miejscach, gdzie jest ono szczególne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców. Natomiast możliwości mniejszego zużycia energii i dalsze działania oszczędnościowe są w tej chwili analizowane i mamy nadzieję na uzyskanie oszczędności w tych obszarach, które będą najmniej odczuwalne przez społeczność lokalną.

Czy tramwaje będą rzadziej pojawiać się na przystankach, aby zaoszczędzić na energii elektrycznej? Z powodu przebudowy Alei Wojska Polskiego byłoby to sprzeczne z zapotrzebowaniem na nie, gdyż pewne odcinki pozostaną zamknięte i przedostanie się przez miasto autobusem czy nawet samochodem będzie bardziej utrudnione niż wcześniej, dlatego tramwaje będą jeździć normalnie:

– Oczywiście jeśli chodzi o rok przyszły w obecnej sytuacji trudno wykluczyć dalsze scenariusze oszczędnościowe w komunikacji miejskiej także związane z użyciem energii natomiast trzeba pamiętać, że optymalizacja kursowania na liniach autobusowych jest zresztą sukcesywnie wprowadzana.

Rekomendacje dotyczące działań oszczędnościowych, tych bardziej szczegółowych, będą formułowane ostatecznie po przyjęciu projektu budżetu na 2023 rok.

Skip to content