17 stycznia to dla smakoszy pizzy bardzo ważna data. Właśnie tego dnia w 2017 roku ustanowiono dzień światowego celebrowania pizzy. Dlaczego wtedy? Odpowiedź jest prosta, w tym dniu przypada wspomnienie św. Antoniego, który jest uznawany za patrona pizzy we Włoszech.

Historia pizzy sięga wiele lat wstecz. Choć uznawana jest za danie kuchni włoskiej, tak naprawdę wywodzi się ze starożytnej Grecji. O szczegółach mówi reporterka Radia Fiat, Karolina Kołacz:

– Już dawno temu mieszkańcy Grecji zajadali się prostymi plackami posmarowanymi oliwą i czosnkiem, posypanymi świeżymi albo suszonymi ziołami. Aby jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd pochodzi pizza, musimy skoncentrować się na czasach cesarstwa rzymskiego. Ten płaski placek stał się bowiem niezwykle popularny wśród Rzymian, który po zdobyciu Grecji zaczęli inspirować się tamtejszymi kulinariami, przenosząc zwyczaj wypieków z mąki i wody do siebie. Pierwsza pizza w cesarstwie rzymskim nosiła miano focacci i powstawała na naturalnym zakwasie. Jako że było to danie bardzo tanie w przygotowaniu, raczyli się nim głównie przedstawiciele niższych warstw społecznych i dopiero po kilkuset latach została zauważona przez resztę ludności. Gdy w XVII wieku do Europy sprowadzono pomidory, społeczeństwo pokochało sos pomidorowy, a w końcu także i pizzę. Gdzie powstała pizza popularna dziś i czemu zawdzięcza swój fenomen?

Rodzajów pizzy jest wiele, tak jak i składników, które się na niej mogą znaleźć. Wybraliśmy się do jednej z włoskiej restauracji, by dowiedzieć się coś o prawdziwej włoskiej pizzy. Opowiada nam o niej kucharz Paweł:

– Naszą pizzę tworzymy z naszych włoskich produktów, jest ona przygotowana przez nas na miejscu. Począwszy od mąki, którą sprowadzamy prosto z najlepszego młyna z Włoch. Później trafiają na nie produkty też typowo włoskie takie jak salami, boczek czy szynka parmeńska. Za nim panowie ją rozkręcą, nałożą na nią składniki, następnie trafia do naszego pieca i tam spędza około trzech minut.

Jedno popularne danie, a tak wiele możliwości! Jeśli już o różnorodności pizzy mowa, to warto nadmienić, że nie tylko możemy modyfikować rodzaj ciasta, z jakiego będzie przygotowana, ale przede wszystkim możemy dobierać dodatki, jakie się na niej znajdą. Mieszkańców naszego miasta zapytaliśmy, jaka pizza według nich jest najlepsza oraz czy preferują własny wypiek, czy może jednak pizzę z pizzerii. Zdania są podzielone, choć z przewagą na wyrób domowy.

Pizza stanowi ciekawe wyzwania dla osób specjalizujących się w biciu rekordów. Mowa o takich cudach, jak pizza ważąca 23 tony o średnicy około 40 metrów, czy taka co ma ponad 1,5 km długości. Pierwsza pizzeria w Polsce powstała 8 marca 1975 roku w Słupsku przy barze „Poranek”.

Skip to content