„Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję” – pod takim hasłem dzieci, młodzież i dorośli przeszli Aleją Najświętszej Maryi Panny od Placu Daszyńskiego na plac przed Jasną Górą w Marszu Nadziei organizowanym przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej w ramach ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei.

Więcej o inicjatywie mówi Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia:

– Rozpoczynamy Marsz Nadziei, który jest kontynuacją jesiennej kampanii sadzenia Pól Nadziei. Podczas, gdy żonkile kwitną, hospicja rozpoczynają akcję zbierania funduszy na działalność. Mowa tu o zbiórkach publicznych. Równie ważnym celem jest informowaniu o funkcjonowaniu takiej placówki, z której pacjenci mogą skorzystać. Trzeba krzewić świadomość o takich miejscach.

Przemarsz przez Aleje Najświętszej Maryi Panny ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem dotkniętych chorobą nowotworową. – Marsz Nadziei, w którym uczestniczymy to symboliczne spotkanie – wyjaśnia Izabela Kaptacz, wiceprezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:

– Obecność mieszkańców, głównie młodzieży i dzieci, to symbol świadomości. Zdajemy sobie sprawę z działalności hospicyjnej, tak ważnej dla osób chorych. Ponadto, dzięki takiej inicjatywie uwrażliwiamy społeczeństwo. Prezentujemy solidarną postawę i głośno mówimy o tym, że możemy nieść pomoc w dowolnej formie.

W marszu wzięło udział wiele szkół oraz przedszkoli. Niektóre z placówek co roku przystępują do inicjatywy, tak jak Szkoła Podstawowa w Lusławicach – mówi Aneta Sitak, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Lusławicach:

– W szkole prowadzimy klub wolontariusza. Pola Nadziei to dla nas jedno z najważniejszych dzieł. Na Marsz czekaliśmy zniecierpliwieni, do tej pory pojawialiśmy się niemal na każdym wydarzeniu. To dla nas bardzo ważna akcja. Staramy się pomagać, a także mówić o potrzebach osób chorych. Aktywnie wspomagamy częstochowskie hospicjum. Na Marsz nadziei jesteśmy odpowiednio przygotowani – jak zawsze, zadbaliśmy o żółte akcenty w ubiorze i akcesoriach.

Kampania „Pola Nadziei” to ogólnopolska akcja zbierania funduszy na rzecz ciężko chorych objętych opieką hospicyjną. Jej symbolem jest kwiat żonkila.

Marsz Nadziei - "Pola Nadziei"

Skip to content