37 rocznica zniesienia stanu wojennego

Fot. ipn.gov.pl

22 lipca 1983 roku w Polsce został zniesiony stan wojenny, wprowadzony przez Wojciecha Jaruzelskiego oraz władze komunistyczne PRL-u. Celem było zahamowanie aktywności społeczeństwa, pragnącego zmiany ustroju państwa.

Stan wojenny w Polsce trwał dwa lata. Wszystkich mieszkańców kraju obowiązywało przestrzeganie godziny milicyjnej co oznaczało, że od godz. 22 do 6 nie można było wychodzić z domów, a po ulicach jeździły czołgi oraz pojazdy wojskowe. Zakazano też zmian miejsca zamieszkania i wprowadzono cenzurę do korespondencji. O tym, jak stan wojenny wyglądał w regionie częstochowskim, mówi dr Sławomir Maślikowski, historyk.

– Jeszcze przed północą 12 grudnia bojówki milicji wdarły się do Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność i siejąc popłoch, rozpoczęły lokalną wojnę. Celem tej akcji były dwie nowe maszyny drukarskie. Zostały zniszczone z „chirurgiczną precyzją” przy pomocy jedynie tępych narzędzi. Ten akt wandalizmu wpisywał się w ogólnopolski klimat konfrontacji.

Dzień przed zniesieniem stanu wojennego, podczas zebrania Sejmu, przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński poinformował, że komunistyczny rząd przyjął wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego z uwagi na dobrą sytuację społeczno-gospodarczą państwa.

– Rada państwa, uznając słuszność tego wniosku, zniosła stan wojenny z dniem 22 lipca 1983 roku na całym terytorium Polski. Stan ten wprowadzono ze względu na bezpieczeństwo państwa 13 grudnia 1981 roku.

W trakcie zebrania przemawiał też Wojciech Jaruzelski, przewodniczący WRON i I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

– Dość już w Polsce nienawistnych spojrzeń. Czas podać sobie ręce i żyć w zgodzie. Dobro socjalistycznej ojczyzny należy uznać za wspólne, jedyne i najwyższe. Nie z cudzej łaski, ale z wytrwałej pracy. Do Polski wraca nadzieja.

Sejm uchwalił też ustawę o amnestii. W więzieniach pozostało jednak m.in. 11 przywódców “Solidarności” i członków Komitetu Samoobrony Społecznej “KOR”, których przetrzymywano bez wyroków. Dokładna liczba osób, które w wyniku stanu wojennego straciły zdrowie lub poniosły śmierć, nie jest znana.

ABK/IAR

Skip to content