W dniach 19 i 20 czerwca na stadionie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie miały miejsce Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym, stanowiące podsumowanie całorocznego trudu szkolenia sportowego strażaków, prowadzonego we wszystkich jednostkach PSP.

Mimo że były to Mistrzostwa Polski, to miały one charakter międzynarodowy. Oprócz uczestników z poszczególnych komend na terenie kraju, wzięli w nich udział także goście z Bułgarii, Mołdawii czy z Ukrainy.

Bryg. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik prasowy komendanta CSPSP wyjawia szczegóły, dotyczące tego wyjątkowego wydarzenia. Podkreślił, że zawodu ściśle wiążą się z pracą, którą strażacy muszą wykonywać na co dzień:

– Podczas dwóch dni zawodów z czterech konkurencji wyłonimy najlepszego zawodnika indywidualnie w dwuboju pożarniczym. Wyłonimy także najlepszą drużynę – na gruncie krajowym i międzynarodowym. O wygranej podczas zawodów decydują dosłownie ułamki sekund.

Uczestnicy brali udział w czterech konkurencjach. Więcej na ten temat mówi Andryszkiewicz:

– Rozegraliśmy w pierwszy dzień pożarniczy tor przeszkód na 100 m, drugą konkurencją było wspinanie przy użyciu drabiny hakowej. Drugiego dnia uczestnicy brali udział w sztafecie pożarniczej 4 na 100 m oraz w pożarniczych ćwiczeniach bojowych.

Podczas zawodów były wykorzystywane sprzęty, które są potrzebne podczas pracy w straży pożarnej:

– Zawody rozgrywane są z atrybutami na co dzień wykorzystywanymi podczas służby strażaka. Są to odcinki pożarnicze, drabiny, pompy, motopompy itp. fajnie, że podczas tych zawodów możemy wymienić się nawzajem doświadczeniem.

Adam Kochanowicz, kierownik reprezentacji Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie zdradził, jak strażacy z Rzeszowa radzą sobie na tegorocznych mistrzostwach:

– Startowaliśmy we wszystkich przewidzianych konkurencjach. Na razie osiągnęliśmy dobry czas, ale na tle wyników innych drużyn jest to wynik odległy, liczę na poprawę w kolejnych konkurencjach.

Michał Armański, zawodnik z Komendy Państwowej Straży Pożarnej z Bydgoszczy, zdobył spore osiągnięcie na zawodach, podczas pierwszego dnia. Zauważył, że rywalizacja była zacięta:

– Indywidualny sukces we wspinaczce po drabinie hakowej na trzecie piętro. Zdobyłem I miejsce, osiągając czas 14,76. patrząc na przygotowanie współzawodników, było bardzo ciężko, inni zawodnicy byli bardzo dobrze przygotowani.

Organizatorami zawodów była Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wraz z CSPSP w Częstochowie. Podczas wydarzenia można było zwiedzić częstochowską szkołę pożarniczą, bowiem w tym samym czasie trwały dni otwarte.

LN

Galeria: Radio Fiat

39. Mistrzostwa Polski w sporcie pożarniczym

Skip to content