5 osób związanych z budową węzła nad DK-1 usłyszało zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia ws. oszustw i korupcji przeciw pięciu osobom, które w latach 2012-14 realizowały kontrakt na budowę wiaduktu nad DK-1, łączącego al. Jana Pawła II z ulicami Drogowców i Srebrną. Straty m. Częstochowy szacowane są na 2,5 miliona złotych.

Ośmioletnie śledztwo prowadzone było przez Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej częstochowskiej Prokuratury Okręgowej oraz przez wrocławską delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego. O ustaleniach śledczych mówi prokurator Tomasz Ozimek:

Na podstawie zebranego w postępowaniu materiału dowodowego stwierdzono, że w trakcie realizacji inwestycji w latach 2012-2014 wykonawca zawyżał przysługujące mu wynagrodzenie za roboty budowlane. Zawyżanie wynagrodzenia polegało na wprowadzaniu w błąd pracowników Urzędu Miasta Częstochowy i MZDiT, poprzez obciążanie inwestora nieistniejącymi kosztami prowadzenia robót oraz używanie materiałów gorszej jakości, niż określona w umowie. W ten sposób Miasto Częstochowa poniosło szkodę w wysokości około 2.500.000 zł. Dla wykazania stosowania materiałów gorszej jakości w śledztwie konieczne było wykonanie odwiertów i pobranie próbek konstrukcji drogowej. Próbki te były przebadane w laboratorium Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Akt oskarżenia obejmuje pięć osób, spośród których trzy osoby były pracownikami firmy wykonującej roboty budowlane w randze dyrektorów, a dwie pracownikami firmy, która pełniła funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego.

Skierowany do sądu akt oskarżenia dotyczy trzech dyrektorów firmy wykonującej prace budowlane, natomiast dwie kolejne osoby to pracownicy firmy pełniącej funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego. Oprócz oszustw, śledczy doszukali się także między obiema firmami wątku korupcyjnego:

Prokurator przedstawił także oskarżonym zarzuty związane z wręczeniem korzyści majątkowej w kwocie około 250.000 zł inspektorowi nadzoru inwestorskiego, w zamian za akceptację zawyżonego wynagrodzenia wykonawcy. Korzyść ta została wręczona pod pozorem wykonania przez inspektora na rzecz firmy budowlanej zlecenia dotyczącego badania dokumentacji budowlanej.  

Prokuratorskie zarzuty dotyczą doprowadzenia m. Częstochowy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie w błąd miejskich urzędników. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Jeśli wyniki śledztwa się potwierdzą, mogą oni trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Skip to content