50 kW od WFOŚiGW dla śląskich przedsiębiorców

Program „50 kW na start” wspierający przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców to pomysł Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Instytucja ogłosiła nabór wniosków na inwestycje, polegające na zabudowie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW dla niewielkich firm z terenu województwa śląskiego.

Dofinansowanie może wynieść nawet do 100% kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji. Program został uruchomiony po raz pierwszy jesienią ubiegłego roku i cieszył się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców z regionu śląskiego.

– Mamy świadomość, że ten sektor szczególnie ważny dla rozwoju gospodarki, nie tylko naszego regionu, ale i całego kraju potrzebuje dedykowanego wsparcia, aby promować instalacje odnawialnych źródeł energii, a w szczególności paneli fotowoltaicznych, bo to poprawia stan jakości naszego środowiska naturalnego i powietrza. Dla przedsiębiorców jest też czynnikiem, który wspiera ich w ograniczeniu kosztów prowadzenia działalności. Program skierowany jest do sektora małych i średnich przedsiębiorstw do 250 zatrudnionych pracowników. W jego ramach wspieramy montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW dla jednej firmy. Oferujemy tu montaż finansowy preferencyjnej pożyczki połączony z zachętą w postaci 10% dotacji dla tych przedsiębiorców, którzy starają się o takie dofinansowanie – mówił Tomasz Bednarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zainteresowani przedsiębiorcy powinni przygotować odpowiednie wnioski wraz z załącznikami, a następnie złożyć je w siedzibie Funduszu w Katowicach. Otrzymane dokumenty są na bieżąco weryfikowane i jeśli tylko spełnią odpowiednie warunki, zostaną rozpatrzone pozytywnie. Jak dodał Tomasz Bednarek, pomysł na uruchomienie takiego programu powstał z rozmów i zgłoszeń od śląskich przedsiębiorców.

– Takie wsparcie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest potrzebne. To program, którego do tej pory nie było. Mieliśmy i nadal mamy szeroką ofertę skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego czy ogólnie do przedsiębiorstw, ale nie było takiego dedykowanego programu dla sektora MŚP, stąd po raz pierwszy uruchamiamy takie wsparcie, które jak się okazuje, cieszy się dużym zainteresowanie, bo to już ok. 25 wniosków, które wpłynęły do tej pory do naszego Funduszu. Jest to łącznie 2 mln zł dofinansowania, które przeznaczamy na te cele. Mam nadzieję, że jesienna runda tego programu będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem przedsiębiorców – powiedział prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Nabór wniosków został otwarty 1 września i potrwa przez cały miesiąc lub do wyczerpania alokacji środków. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, zaleca się nadanie wniosku pocztą lub przesyłką kurierską. O terminie wpływu decyduje data dostarczenia wniosku do Funduszu. Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

BNO

Skip to content