Czy istnieje przepis na udane małżeństwo? Z pewnością każdy odpowie inaczej, choć wielu z nas zgadza się w jednym – musi być do tego odpowiedni fundament. To, w jaki sposób można zgodnie żyć ze sobą odkryli Zofia i Edward Bukała, którzy tworzą związek już od 60 lat. 28 października obchodzą diamentową rocznicę ślubu.

Poznali się w pracy, a ślub wzięli już po kilku miesiącach znajomości. Najpierw ich uwagę przykuł wygląd. Jemu spodobała się ciemnowłosa młoda kobieta. Jej – wysoki, przystojny mężczyzna. Nie trzeba było wiele, aby przekonali się, jak bardzo są sobie bliscy. Teraz gdy świętują 60 lat małżeństwa powracają do wspomnień sprzed lat. Jak mówi Zofia Bukała, do pierwszej rozmowy doszło w maju 1961 roku:

– Pracowałam razem z mężem, który był w zakładzie już od pewnego czasu. Jest ode mnie trochę starszy. Zauważył mnie kiedyś, gdzieś pomiędzy maszynami. Wpadłam mu w oko, o czym mówiły mi też koleżanki. Wtedy ja również zaczęłam go obserwować. Spotkaliśmy się 1 maja na pochodzie. Mięliśmy też okazję, aby porozmawiać. Mąż grał wtedy w orkiestrze. Później były jakieś potańcówki i tak się to się wszystko zaczęło.

Swoimi wspomnieniami dzieli się również Edward Bukała:

– Przed wojskiem pracowałem w zakładzie przez 5 lat. Po przyjściu z wojska wróciłem do zakładu. Żona bardzo mi się spodobała. Zawsze wychodziłem z pracy wcześniej, aby obserwować, jak czeka z koleżankami na autobus. Odchodziłem dopiero wtedy, gdy wsiadła do pojazdu.

W sierpniu 1961 roku Państwo Bukała wzięli ślub cywilny. Na kościelny także długo nie czekali. Sakrament małżeństwa przyjęli już w październiku. Dziś żyją w zgodzie, tworząc udany związek od 60. lat. Jak tłumaczy Zofia Bukała – najważniejsze to traktować się z szacunkiem:

– Nie ma małżeństwa bez sprzeczek. Trzeba jednak umieć dojść do porozumienia. Nigdy się nie biliśmy ani nie rozchodziliśmy. Chociaż czasami się pokłócimy, za chwilę już jest dobrze. Ważna jest spójność w związku, robienie różnych rzeczy razem i pomaganie sobie nawzajem.

Z okazji 60. rocznicy ślubu redakcja Radia Fiat oraz portalu informacyjnego czestochowskie24.pl składa jubilatom najserdeczniejsze życzenia. Niech dobry Bóg zawsze ma Was w swojej opiece!

ABK

Skip to content