78 rocznica zakończenia wojny!

Maj to miesiąc pełen radosnych świąt, kolejnym z nich jest 8 maja, czyli 78. rocznica zakończenia II wojny światowej. Czy jednak każdy kraj świętuje zakończenie wojny w ten sam dzień ? Więcej o historycznych aspektach II Wojny Światowej, jak i różnicach w jej świętowaniu, wyjaśnia historyk.

Maciej Jasiński przybliża nam istotę rocznicy zakończenia II wojny światowej:

– 78 lata temu zakończyła się II Wojna światowa, było to niezwykle ważne wydarzenie ponieważ wojna jak wiadomo jest rzeczą straszną. Do dzisiaj żyją osoby, które ten okres pamiętają z własnych przeżyć, a świętując ten dzień powinniśmy pamiętać, by nigdy więcej nie dopuścić do wojny oraz mordów, aby nasze dzieci mogły żyć spokojnie bez konfliktów oraz zbrodni, które przyniosła II wojna światowa.

Jasiński, zdradza również pewną ciekawostkę dotyczącą obchodów zakończenia II wojny światowej:

– 8 maja, nie wszystkim kojarzy się z zakończeniem II wojny światowej, jest to wyjątkowo specyficzna data , ponieważ w ten dzień 1945 roku Niemcy kapitulowali wobec aliantów, natomiast przy sytuacji tej nie było Rosji Radzieckiej, która zażyczyła sobie, aby Niemcy kapitulowali jeszcze raz wobec nich. Tak więc na świecie obchodzimy zakończenie II wojny światowej dwa razy. Europa święto to, obchodzi 8 maja, zaś Rosja dzień później.

Osoby, które pamiętają z własnych przeżyć te wydarzenia powinniśmy odwiedzać, rozmawiać z nimi, aby dowiedzieć się więcej szczegółów na temat II wojny światowej. Nie powinniśmy dopuścić do zapomnienia tak ważnych wydarzeń historii naszego kraju.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content