10 kwietnia 2019 roku to 9. rocznica katastrofy w Smoleńsku. W całej Polsce odbywały się uroczystości rocznicowe.

W Częstochowie rozpoczęły się one o godzinie 8:41, dźwiękiem syren alarmowych na cmentarzu Kule. Uroczystości odbyły się przy grobie Janusza Kochanowskiego – Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2006-2010, który był jedną z 96 ofiar katastrofy.

– Gromadzimy się dziś przy grobie śp. prof. Janusza Kochanowskiego, żeby zaświadczyć o naszej więzi. Mimo że śmierć jest bezlitosna i w każdym wypadku zabiera nas na drugą stronę, należy wiedzieć, że pamięć modlitewna odzyskuje w nas bardzo potrzebną duchową siłę, abyśmy potwierdzali kim jesteśmy, zarówno jako Polacy oraz jako chrześcijanie – wyjaśnia metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Przy grobie Świętej Pamięci Janusza Kochanowskiego na częstochowskim cmentarzu Kule liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Honorowy posterunek wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.

– Z jednej strony bardzo bolesne wspomnienia i bolesna rocznica, ponieważ odszedł mój mąż. Z drugiej strony zgromadziliśmy się tu w znacznej liczbie ludzi, którzy z całą pewnością pamiętają tę jedność Polaków, która była po katastrofie. Ta jedność jest dla mnie taka ważna, ponieważ stanowi wsparcie, które pokazuje, że ludzie potrafią współczuć – mówi Ewa Kochanowska, wdowa po zmarłym rzeczniku.

Po uroczystościach przy grobie śp. Janusza Kochanowskiego uczestnicy obchodów udali się na Plac Katyński, gdzie przy pamiątkowej tablicy oddano hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Przy dębach pamięci poświęconych m.in. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

BNO

Skip to content