Abp Wacław Depo na zakończenie Mszy św. na jasnogórskim szczycie upomniał się o prawo do uszanowania wolności religijnej katolików i pielgrzymów, w związku z nieuszanowaniem tradycyjnej procesji maryjnej poprzez urządzenie na placu Biegańskiego koncertu w czasie jej przejścia:

– Tak jak dzisiaj na ulicach naszego miasta, które przecież świętuje dni Częstochowy, a kultury nie stać na kulturę. I wchodzi głośną muzyką i dyskryminuje nas! A przecież prosiliśmy władze i wydział kultury o uwzględnienie tego czasu i tego miejsca dzisiaj i jutro, kiedy modlimy się za miasto i wszystkich jego mieszkańców, niezależnie od światopoglądu, wyznania, czy nawet orientacji!

POSŁUCHAJ 

Jednak mimo tych niesprzyjających okoliczności liczna procesja wiernych Alejami Najświętszej Maryi Panny udała się na Jasną Górę. Jest to tradycja kultywowana w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Obchody rozpoczynają nieszpory w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, po których diecezjalna procesja udaje się na uroczystą Mszę św. na Szczycie jasnogórskim. Nabożeństwu nieszporów przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo:

– Chodzi również o to, żeby mieć świadomość przechodzenia z Nią różnymi drogami, drogami naszego miasta. Jest to również świadectwo tych ludzi przybywających tu w ciągu ostatnich miesięcy, pielgrzymujących z różnych stron Polski, że Częstochowa ma również swoją pielgrzymkę i swoje świadectwo.

Metropolita częstochowski podczas okolicznościowego kazania, które wygłosił w czasie nieszporów, mówił o Matce Częstochowskiej, która jest tak blisko nas:

– Poprzez macierzyńską obecność Maryi Kościół nabiera szczególnej pewności, że żyje życiem Chrystusa Zbawiciela, że żyje tajemnicą odkupienia i uzyskuje także tę jakby doświadczalną pewność, że jest po prostu domem każdego człowieka. Pragniemy w tej właśnie modlitwie i w naszej procesji, która jest zawsze rodzajem świadectwa, podziękować Bogu za dar Matki. Pragniemy prosić Go, aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam, abyśmy my stali się światłem dla tych, którzy jeszcze trwają w ciemnościach grzechu.

Homilię podczas Mszy św. na Szycie jasnogórskim wygłosił bp Grzegorz Kaszak, biskup diecezji sosnowieckiej, który zwrócił uwagę na haniebne obrażanie wizerunku Matki Bożej oraz wyraził swój głęboki sprzeciw:

– Niestety, z bólem i trwogą musimy stwierdzić, że Maryja, Matka Boga Najwyższego i nasza ukochana Matka, na naszej polskiej ziemi jest obrażana, i to poprzez profanację cudownego, od wieków świętego dla wielu Polaków Jej wizerunku ‒ obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej Ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na różne sposoby musimy wyrażać swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby. Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą ukochaną Matką, którą bardzo szanujemy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie.

Tradycyjnie o godzinie 21.00 rozpoczął się Apel Jasnogórski, a po nim w Kaplicy Matki Bożej czuwanie nocne podjęli Pomocnicy Maryi Matki Kościoła.
26 sierpnia w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zostanie odprawiona suma pontyfikalna, która rozpocznie się o godzinie 11.00. Przewodniczyć jej będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Podczas Mszy św. nastąpi Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich, a po niej Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

AK
źródło foto: AK/ Aleksandra Mieczyńska

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content