We wtorek, 7 marca została zainaugurowana akcja społeczna „Akademia Zdrowego Lokatora”. Pomysł wydarzenia realizowany jest przez kilka podmiotów: Partnerstwo „Stare Miasto – Nowe Życie”, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie, Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki, Fundację Chrześcijańską Adullam, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie oraz Fundację Dla Rozwoju.

O szczegółach akcji mówi Anna Wojtysiak,  rzecznik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie:

– Akcja „Zdrowi Lokatorzy” to kolejna inicjatywa spółki, odbywająca się w ramach 70-ciolecia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Częstochowie. Jesteśmy częścią partnerstwa „Stare miasto – nowe życie”. Wspólnie realizujemy różne akcje z myślą o mieszkańcach. Chcemy, aby byli oni zdrowi. Ważna jest dla nas także promocja zdrowego stylu życia. Jak wynika z badań, sytuacja społeczno-ekonomiczna znacząco wpływa na nasze zdrowie. Osoby pochodzące z rejonów, które są zagrożone wykluczeniem społecznym, często mają niską świadomość zdrowotną, niechętnie poddają się profilaktyce. Do tej grupy szczególnie ciężko dotrzeć z przekazem i przełamać barierę nieufności. Dlatego właśnie, powstała idea akcji „Zdrowi Lokatorzy”.

W ramach pierwszego spotkania odbył się wykład dla kobiet dotyczący profilaktyki przeciwnowotworowej pt. „Rola profilaktyki zdrowotnej w życiu kobiety”. Więcej o tym mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki:

– W fundacji Adullam, z okazji Dnia Kobiet mieliśmy spotkanie z paniami. Było to spotkanie edukacyjne, gdzie jako Amazonki mówiłyśmy o ważności profilaktyki, oraz o tym, jak dbać o siebie i samodzielnie się badać. To spotkanie silnie mnie zauroczyło, opuściłam je bardzo zadowolona. Choć zwracałyśmy się do nieco innego grona odbiorców, mogę potwierdzić u ważność i zaangażowanie uczestniczek, które dopytywały m.in. o techniki samobadania, gdzie udać się po pomoc, lub też na co zwracać szczególną uwagę.

Już 10 marca o godz. 9.00 odbędzie się wykład dla mężczyzn pt. „Profilaktyka i edukacja zdrowotna mężczyzn”. Kiedy można spodziewać się kolejnych spotkań wyjaśnia Anna Wojtysiak, rzecznik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie:

– 14. marca, odbędzie się wykład dotyczący trudnych sytuacji i kryzysów życiowych, oraz jak sobie z nimi radzić. Ostatni marcowy wykład omówi zagadnienie zapobiegania udarom, poprowadzi go dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, dr Wojciech Konieczny.

Dane dotyczące zachorowań na raka w Polsce nie są optymistyczne. Narodowy Instytut Onkologii podaje, że w 2019 roku zdiagnozowano ponad 170 tys. przypadków nowotworów złośliwych.

Zdjęcie: UM Częstochowa

Skip to content