Ponad półtora miesiąca temu informowaliśmy o pojawieniu się szczurów w centrum Częstochowy. Doczekaliśmy się w końcu reakcji Magistratu na „szczurze harce” w mieście. W al. NMP zostały rozłożone instalacje z trutką na szczury.

27 sierpnia, pod kierownictwem częstochowskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego rozpoczęto akcję deratyzacyjną w Alejach. W tym celu na niemal całej długości al. NMP zainstalowano specjalne „karmniki” dla szczurów, zawierające trutkę. O szczegółach akcji mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta:

Tą akcję prowadzi wyspecjalizowana firma deratyzacyjna, która rozpoczęła rozstawianie urządzeń w ramach tej akcji, zaplanowanej dla al. NMP, pl. Biegańskiego i Skweru Solidarności. Łącznie akcja obejmuje obszar około 14ha w Śródmieściu. Preparaty gryzoniobójcze są wykładane w specjalnych stacjach deratyzacyjnych, które są zaplombowane oraz zamykane na klucz z dwoma zamkami. Stacje deratyzacyjne przytwierdzone są do elementów infrastruktury miejskiej, czyli drzew, latarni, koszy na śmieci, ławek itp.. Ponadto (w zależności od potrzeb) będą rozmieszczane też nowoczesne pułapki na szczury, które będą lokalizowane w głębi terenów zielonych, oczywiście na obszarze objętym tą akcją deratyzacyjną.

Obszar działań deratyzacyjnych | Źródło: Urząd Miasta Częstochowy

Stacje deratyzacyjne czyli „karmniki” z trutką będą kontrolowane co kilka dni, w celu uzupełniania zatrutej karmy. Jak podkreśla Krzysztof Labocha z Wydziału Ochrony Środowiska, składniki trutki na szczury rozłożonej w Alejach są tak dobrane, że nie powinny być szkodliwe dla innych zwierząt:

Trutki są tak dobrane, że działają na szczury. Akurat nie wiem jak z wiewiórkami, ale na pewno nie szkodzą innym zwierzętom, nie szkodzą ptakom, ani kotom. Pułapki są tak skonstruowane, że inne zwierzęta będą miały utrudniony dostęp. Ze względu na biologię szczura, trutki są tak dobrane, że na szczury działają a na inne zwierzęta nie.

Kształt wejścia do karmnika rzeczywiście uniemożliwia wejście większym zwierzętom, takim jak koty i jeże. Jednak należy pamiętać, że martwe szczury roznoszą choroby tak samo jak żywe. Warto o tym pamiętać podczas spaceru z psem.

Wnętrze karmnika dla szczurów | Fot. Urząd Miasta Częstochowy
Skip to content