Mówi się, że założenie i utrzymanie akwarium morskiego to wyższa szkoła jazdy i wyzwanie dla wieloletnich, doświadczonych akwarystów. W przeciwieństwie do zbiorników słodkowodnych, w tych przecież hoduje się rzadkie gatunki ryb i bezkręgowców morskich czy też oceanicznych. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się procedurze zakładania akwarium słonowodnego i przedstawimy 5 kroków do sukcesu!
Niektórzy specjaliści w dziedzinie akwarystyki są zdania, że stworzenie prawidłowo działającego ekosystemu morskiego w warunkach domowych jest niezwykle trudne. Zadanie to jak i dalsza opieka nad powstałym środowiskiem powinno znaleźć się wyłącznie w rękach doświadczonych akwarystów, którzy mają za sobą lata praktyki w zakresie akwariów słodkowodnych.
Niezależnie od tego, czy teza ta jest prawdziwa, czy też nie, warto skupić się na warunkach, jakie trzeba spełnić, by założyć akwarium morskie w swoim własnym domu.
Oto 5 kroków na początek!
KROK 1: kup odpowiednie akwarium
Jako że w akwarium morskim hodować będziemy zupełnie inne organizmy niż w słodkowodnym, do jego założenia będziemy potrzebowali innego typu zbiornika. Najprzychylniejszym okiem patrzy się w kierunku akwariów dość niskich, ale cechujących się dużą powierzchnią dna. Ma to związek z obecnością koralowców i roślin, które umieszcza się na dnie zbiornika, a które potrzebują światła do życia i rozwoju.
KROK 2: kup osprzętowanie
Bez odpowiednich urządzeń nie da się założyć dobrze funkcjonującego akwarium – niezależnie, czy mówimy o środowisku słodkowodnym, czy morskim. Na liście naszych zakupów powinny pojawić się takie pozycje jak:
– odpieniacz, który będzie oczyszczał wodę z niebezpiecznych dla ryb i innych stworzeń zanieczyszczeń
– lampa, dzięki której będziemy mogli zapewnić stworzeniom iluzję następowania dnia i nocy, a także umożliwić roślinom i koralowcom przeprowadzanie fotosyntezy,
– filtr, który poza filtrowaniem wody, będzie ją również napowietrzał,
– grzałka, za pomocą której utrzymamy w akwarium odpowiednią temperaturę.
KROK 3: przygotuj wodę morską i stwórz środowisko
Skoro nasze akwarium ma być słonowodne i przeznaczone do hodowli stworzeń zamieszkujących w naturalnych warunkach morza i oceany, musimy przygotować substytut morskiej wody. Aby to zrobić, należy kupić w sklepie akwarystycznym specjalną sól morską i wymieszać ją z wodą tak, jak zaleca ulotka z instrukcjami.
Kiedy już przygotujemy roztwór, musimy wlać go do zbiornika i uruchomić wszystkie urządzenia. Od teraz będzie się tworzyło środowisko morskie. Pamiętajmy, by nie wpuszczać do niego rybek od razu. Powinniśmy odczekać kilka tygodni (nawet do 6), zanim pozwolimy rybkom akomodować się w akwarium.
KROK 4: wybierz rybki
Jako że akwaria morskie są w polskich domach znacznie rzadsze niż standardowe akwaria słodkowodne, dostępność stworzeń morskich, które możemy w nich hodować jest nieco ograniczona. Nie oznacza to jednak, że nigdzie nie dostaniemy interesujących nas gatunków.
Podczas zakupów rybek pamiętajmy, by dopasowywać je do siebie, przestrzegając zasad ich współżycia w warunkach naturalnych. Nie wszystkie gatunki możemy ze sobą łączyć. Niektóre ryby z kolei mogą żyć wyłącznie pojedynczo! Jeśli brakuje nam wiedzy, spytajmy sprzedawcy. On z pewnością pomoże nam dobrać mieszkańców do naszego akwarium. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak wpuścić je do zbiornika i dbać o to, by prawidłowo się rozwijały.
KROK 5: stwórz podmorski krajobraz
Zanim jednak wpuścimy rybki do naszego nowo wybudowanego akwarium, powinniśmy stworzyć im przestrzeń do życia, która jak najmocniej będzie przypominała warunki naturalne. Wszelkiego rodzaju rośliny, koralowce, rozgwiazdy, robaki i skorupiaki będą mile widziane. Warto zadbać również o obecność żywych skał, które pomagają w utrzymaniu równowagi biologicznej akwarium, biorąc udział w filtracji wody. Tak naprawdę naszą fantazję ograniczyć mogą tylko kwestie finansowe oraz… rozmiar zbiornika!
Założenie akwarium morskiego z początku może wydawać się trudne. Z pewnością nie jest jednak trudniejsze niż późniejsza jego pielęgnacja, dbanie o ryby i inne stworzenia, nawożenie roślin, kontrola stanu wody i inne obowiązki, jakie czekają właścicieli środowiska słonowodnego. Pamiętajmy, by zawsze trzymać się wytycznych specjalistów. Dzięki nim mamy szansę stworzyć piękną namiastkę podwodnego świata w naszym domu.