Areszt Śledczy we współpracy z częstochowskimi uczelniami

Areszt Śledczy w Częstochowie rozwija współpracę z lokalnymi uczelniami. Nowymi partnerami jednostki penitencjarnej są: Politechnika Częstochowska oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

Umowa jest krokiem w stronę budowy stałej współpracy między Służbą Więzienną a środowiskiem akademickim. Współpraca będzie polegała na wymianie doświadczeń.

– Jako Areszt Śledczy chcemy dotrzeć do młodych ludzi z informacją o istnieniu takiej jednostki w Częstochowie. Z racji tego, że pracujemy za murami, to nasza praca nie jest na co dzień widoczna, jak innych służb mundurowych. Dlatego naszym głównym założeniem jest to, aby dotrzeć do młodych ludzi i przekazać im parę informacji na temat tego, czym się zajmujemy. Z drugiej strony chcemy też, żeby studenci mogli nas odwiedzić – powiedział mjr Michał Krupa, dyrektor Aresztu Śledczego w Częstochowie.

W ramach współpracy studenci z obu częstochowskich uczelni na różnych kierunkach będą mogli uczestniczyć w praktykach. Umożliwią one studentom lepsze zrozumienie realiów służby oraz pozwolą na rozwinięcie umiejętności niezbędnych w tej specyficznej dziedzinie.

– Nasza jednostka to bardzo złożony organizm. Pierwszą i główną rolą jest ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw, ale to także resocjalizacja. Mamy tutaj działy związane z kwatermistrzostwem, ochroną, służbą zdrowia, czy finansami. W zasadzie każdy mógłby się tutaj odnaleźć, ponieważ różnorodność wykonywanych czynności jest naprawdę ogromna – dodał major.

Uniwersytet Jana Długosza współpracuje z Aresztem Śledczym w ramach kierunków: Kryminalistyka i Systemy Bezpieczeństwa oraz Inżynieria Bezpieczeństwa.

– Studenci mają możliwość realizacji praktyk zawodowych w tej jednostce w bardzo szerokim aspekcie, takim, jak np. monitoring osadzonych i związane z tym działania typowo inżynierskie. Oferowane są praktyki na kierunku kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa, także w aspekcie bardziej społecznym – wyjaśnił Marcin Sosnowski z Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych.

W pierwszej połowie grudnia obie uczelnie doprecyzowały i sformalizowały szczegóły trwającego od kilku lat partnerstwa z jednostką. – Politechnika Częstochowska liczy na zacieśnienie współpracy w dziedzinie badań, rozwoju, innowacji i edukacji – tłumaczy Katarzyna Brendzel-Skowera, rzecznik prasowy uczelni i dodała: – To, co nas najbardziej interesuje i na czym się chcemy skupić, to współpraca w inicjowaniu badań oraz projektów, wsparcie i uczestnictwo w ramach organizowanych kampanii edukacyjnych, społecznych i prewencyjnych, wspólne organizowanie spotkań informacyjnych, warsztatów, seminariów, szkoleń, czy organizowanie praktyk studenckich. Areszt Śledczy jest instytucją, która nieustannie się rozwija.

Dość istotnym celem współpracy jest również promocja Służby Więziennej, jako atrakcyjnego pracodawcy na lokalnym rynku. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi ze studentami, przedstawiciele aresztu mają możliwość pokazać szeroki zakres kariery oraz korzyści, jakie oferuje służba.

BNO

Skip to content