Artyści na ratunek „Chorobie Duszy”

W poniedziałkowe przedpołudnie 15 kwietnia w sali gimnastycznej V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie kulturalne, skierowane do uczniów placówki. Krzysztof Niedźwiecki i Robert Dorosławski, w ramach działań fundacji Fundacji Soward – Kolorowa Edukacja, przygotowali koncert poetycki, oparty o twórczość Edwarda Stachury.

Celem wydarzenia „Choroba Duszy” było nie tylko uwrażliwienie młodych na śpiewaną poezję. Starano się również zadbać o zdrowie psychiczne odbiorców, o czym szerzej mówi Robert Dorosławski:

– Koncert, który zorganizowaliśmy w liceum im. Mickiewicza wspólnie z Krzysztofem Niedźwieckim był częścią składową projektu, który realizuje Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy. Polega on na szeroko rozumianych działaniach profilaktycznych, przeciwdziałaniu patologiom społecznym itd. Zdecydowaliśmy się na przedstawianie twórczości Stachury pomimo tego, że biografia poety jest tragiczna i zakończona śmiercią samobójczą. Uważamy bowiem, że wiele jest wątków w jego życiu, które prowokują do rozmowy, refleksji nad naszą kondycją tu i teraz, a także nad naszymi wyborami, zmaganiami z otaczającą nas rzeczywistością, także tymi zmaganiami, jakich doświadczają młodzi ludzie. Z tego względu przed każdym z tych koncertów staramy się chwilkę z nimi porozmawiać.

Poetycki koncert to tylko jeden z elementów działania w ramach fundacji Soward – Kolorowa Edukacja, o czym przekonywał Dorosławski:

– Drugą częścią naszych działań są warsztaty. Mają one formułę czterogodzinnych spotkań w ramach metody Soward Mental Power. Jest to metoda zbudowana przez grupę edukacyjną Soward i Fundację Marka Kamińskiego, która służy wzmacnianiu psychicznemu młodych ludzi. Te warsztaty prowadzą certyfikowani trenerzy, a całą akcję przeprowadza Fundacja Soward – Kolorowa Edukacja, która dostała środki w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta. Jesteśmy już po wizycie w Liceum Samorządowym im. gen. Józefa Sowińskiego, Słowackiego i Kopernika. 16 kwietnia mamy w planach występ w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida i na tym projekt na razie w tym roku szkolnym kończymy.

„Choroba Duszy” to wyjątkowa okazja na niestandardowe przybliżenie poezji uczniom, o czym powiedziała Żaneta Soduła, nauczycielka języka polskiego w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:

– Była to nietypowa lekcja języka polskiego, odchodząca od schematów. Z pewnością nie był to wykład czy pogadanka, które zazwyczaj są nudzące dla młodzieży. Myślę więc, że była to dla nich okazja do tego, żeby uciec od ław szkolnych i będą mieli jakąś refleksję. Sama jestem ciekawa ich wrażeń.

Organizatorem koncertu poetyckiego „Choroba Duszy” była fundacja Soward – Kolorowa Edukacja, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

WS

Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Skip to content