Fot. Radio Fiat

W poniedziałek 20 lipca w Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie oficjalnie zaprezentowano niedawno zakupiony angiograf, czyli urządzenie do medycznego obrazowania wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała.

Placówka pokazała także m.in. nowo otwartą Pracownię Biologii Molekularnej oraz Pracownię Bronchoskopii, które również zostały wyposażone w nowoczesną, zaawansowaną aparaturę medyczną.

– Przede wszystkim otwieramy nową pracownię Hemodynamiki dla osób, u których trzeba leczyć zawały serca i ostre stany wieńcowe. Zamontowaliśmy sprzęt najnowocześniejszy na rynku, który kupiliśmy i zainstalowaliśmy dzięki dotacjom z samorządu województwa śląskiego. Drugą otwartą jest Pracownia Bronchofiberoskopii, dzięki czemu możliwe będzie pobieranie wycinków z drzewa oskrzelowego i z płuc pacjentom, którzy zachorowali na nowotwory układu oddechowego – mówił dyrektor szpitala Zbigniew Bajkowski.

W sierpniu w szpitalu na Parkitce ma zacząć działać nowo otwarte laboratorium, w którym będą dokonywane badania na obecność COVID-19.

– Laboratorium jest już wyposażone. Obecnie personel przechodzi szkolenia i testowanie sprzętu, a więc w tej chwili przechodzimy okres rozruchu. Częstochowa i ościenne gminy będą mieć dużo szybszy dostęp do diagnostyki koronawirusa, niż dotychczas – dodał dyrektor Zbigniew Bajkowski.

Szpital Specjalistyczny oddał też do użytku odnowiony blok operacyjny przy ul. PCK. W czasie trwania pandemii będzie on udostępniony pacjentom z koronawirusem. Natomiast, gdy w budynku nie będzie osób zarażonych, będzie on współwykorzystywany przez oddział laryngologiczny.

BNO

Skip to content