Bezpieczeństwo na hulajnodze

Fot. Radio Fiat

Hulajnogi elektryczne stały się ostatnio popularnym środkiem transportu. Łatwy do nich dostęp i prosta obsługa sprawiły, że coraz więcej osób korzysta z jednośladów. W Częstochowie także można zobaczyć wielu użytkowników tego sprzętu. Rozmawialiśmy z jednym z pracowników wypożyczalni hulajnóg w Częstochowie, by poznać zasady korzystania z nich:

Mamy tu łącznie 15 hulajnóg. Osiągają one prędkości do 25 km/h. Od 15 roku życia można je wypożyczać samemu, ale trzeba mieć dokument tożsamości. Osoby mające mniej niż 15 lat muszą przyjść z osobą dorosłą.

Należy pamiętać o bezpieczeństwie. Pomimo pewnych ograniczeń prędkości, niektórzy producenci produkują hulajnogi, które jeżdżą szybciej niż 25 km/h. Szybka jazda może stanowić zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla pozostałych uczestników ruchu:

Na pewno nie można stawać na błotnikach, bo są one łatwe do zniszczenia. Nie można także gwałtownie hamować, bo opony mogą pęknąć.- mówi pracownik wypożyczalni.

Elektryczną hulajnogą możemy poruszać się po chodniku, po poboczu drogi (gdy nie ma chodnika), w parku, w lesie i w miejscach nieobjętych zakazem. Warto zaznaczyć, że jazda hulajnogą po chodniku jest często krytykowana. Nie ma jednak zapisu, który by tego zakazywał. Wiadomo tylko, że w przyszłości użytkownicy e-hulajnóg mają być traktowani na równi z rowerzystami, a co za tym idzie, nie będą mogli jeździć po chodnikach.

WB