Bezpieczne święta

Fot. Radio Fiat

Więcej patroli, częstsze kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów – tak co roku wyglądają Święta Bożego Narodzenia dla policjantów. Podczas tegorocznych świąt również będą czuwać nad bezpieczeństwem na naszych drogach.

W ostatnim czasie policja odnotowuje coraz więcej włamań do domów oraz mieszkań i kradzieży na terenie powiatu Częstochowskiego. Od października zgłoszono już 30 kradzieży z włamaniem. W związku z tym oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkom. Sabina Chyra-Giereś zwraca się z apelem:

Osoby, które zdecydują się spędzić święta poza domem powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim powinny zdecydować się na zdeponowanie swoich oszczędności i kosztowności w banku. Pamiętajmy, że złodzieje najczęściej włamują się do domów i mieszkań z łatwiejszymi do obejścia zabezpieczeniami.

Planując podróż samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne oraz zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce, by nie przeciążać organizmu. Sprawdźmy, czy auto jest przygotowane do jazdy oraz czy kluczowe elementy naszego samochodu są w pełni sprawne:

Planując wyjazd pamiętajmy o dostosowaniu stylu prowadzenia samochodu do warunków panujących na drodze. Do dłuższych podróży musimy się szczególnie przygotować. Oprócz zadbania o stan techniczny naszego samochody, kierowca musi również zadbać o swój stan psychofizyczny. Długą podróż dobrze jest podzielić na kilka części przedzielonych odpowiednio długimi przerwami. Pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa bo mogą uratować nam one życie.

Według statystyk policji w zeszłym roku, w okresie świąt Bożego Narodzenia, na polskich drogach doszło do 322 wypadków, w których zginęło 37 osób. Funkcjonariusze złapali 958 nietrzeźwych kierowców, a rannych w wypadkach zostały 394 osoby. Dlatego apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa na drogach.

KP