Bieg Miłosierdzia po raz siódmy

Bieg Miłosierdzia/fot. Agnieszka Mazur

Już po raz 7. częstochowska Dolina Miłosierdzia i Fundacja ufam Tobie organizują charytatywny Bieg Miłosierdzia. Tym razem potrwa on do 30 kwietnia i będzie miał wersję hybrydową, polegającą na indywidualnym przebiegnięciu, przespacerowaniu, albo przejechaniu w wózku lub na rowerze, czy rolkach 5-ciokilometrowej trasy w dowolnym czasie i miejscu.

Zdjęcie z podjęcia wyzwania należy opublikować na swoim profilu na Facebooku z hasztagiem #7.BiegMiłosierdzia lub przesłać na adres mailowy: fundacjaufamtobie@gmail.com. Można także użyć specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe na FB. Im więcej uczestników, tym wyższa kwota od sponsorów zostanie przekazana na rzecz potrzebujących, gdyż właściciele firm zaprzyjaźnionych z Fundacją zobowiązali się, że każda osoba to 5 zł przekazywane przez nich na pomoc charytatywną świadczoną w Dolinie Miłosierdzia.

– Wszyscy pamiętamy poranek Zmartwychwstania. Wokół grobu biegały kobiety i uczniowie. Wszyscy śpieszyli się, by zobaczyć Zmartwychwstałego Chrystusa, bo ten, kto wierzy i kocha, nigdy nie działa w zwolnionym tempie – wyjaśnia bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej w filmie zapraszającym do udziału w przedsięwzięciu.

Ze względu na pandemię 7. Bieg Miłosierdzia musiał w tym roku zmienić swoją formułę. Nie ma możliwości, by uczestnicy odliczyli się na linii startu. Stąd pojawił się pomysł, by wybrać jedną z czterech możliwości:

1. Przespaceruj (przejedź wózkiem lub na rolkach) odcinek 5 km i wrzuć zdjęcie na FB używając hasztagu #7.BiegMiłosierdzia (lub wyślij na adres: fundacjaufamtobie@gmail.com);

2. Przebiegnij trasę 5 km, opublikuj zrzut z aplikacji, której używasz na swojej tablicy na FB używając hasztagu #7.BiegMiłosierdzia;

3. Nałóż na swoje zdjęcie profilowe na Facebooku nakładkę naszego Biegu (do pobrania na FB);

4. Wpłać na konto Fundacji 5 zł. Każda osoba, bez względu na to, którą możliwość uczestnictwa wybierze, zostanie policzona i tym samym zwiększy kwotę przekazaną przez sponsorów na rzecz Fundacji.

Wszelkie szczegóły na temat 7. Biegu Miłosierdzia oraz działania Fundacji można znaleźć na stronie: ufam-tobie.pl. Bieg Miłosierdzia to wydarzenie mające swoje początki w roku 2014. Wówczas to pojawił się pomysł, by w jakiś szczególny sposób zaakcentować kanonizację św. Jana Pawła II, która miała miejsce w Niedzielę Miłosierdzia, wypadającą wówczas 27 kwietnia. Chociaż dzień narodzenia się pomysłu do dnia realizacji dzieliło 2 tygodnie i wielu pukało się w głowę, gdy słyszeli o próbie zorganizowania takiego przedsięwzięcia, to w powielkanocną niedzielę patrzyli z niedowierzaniem.

– W pierwszym naszym Biegu uczestniczyło ponad 400 osób, a zabrane wówczas środki pozwoliły na częściowy remont pomieszczeń obecnej kuchni dla bezdomnych. W drugiej edycji akcji biegło już ok. 1000 osób, a za pozyskane pieniądze wyremontowano łaźnie. W kolejnej edycji na listach startowych zapisanych było ponad 1400 uczestników. Zaś rok później biegło już ponad 1600 osób i właśnie dzięki temu udało się wymienić okna we wspomnianej już stołówce dla bezdomnych – wyjaśniają organizatorzy.

Jednak Dolina Miłosierdzia i działająca tam Fundacja ufam Tobie skupiają się nie tylko na pomocy dla osób bezdomnych. Za środki pozyskane w 2016 r. wykupionych zostało prawie 2,5 tys. szkolnych obiadów dla dzieci z najuboższych rodzin, zaś w kolejnym roku wspólne dzieło charytatywne wspomogło wykupienie recept dla seniorów. Później zebrane środki pozwoliły zmodernizować wiekowy już i nie do końca sprawny sprzęt kuchenny we wspomnianej wcześniej kuchni dla bezdomnych. Wiele z tych urządzeń lata świetności miało już bowiem dawno za sobą, gdyż nie były one kupowane, kiedy startowała stołówka, ale zdecydowanie wcześniej, kiedy służył on w kuchni zakonnej. W tym roku planowane są dopłaty w wykupieniu opału.

Normą stało się już to, ze wśród uczestników biegu są nie tylko mieszkańcy Częstochowy, ale już od lat przyjeżdżali m.in. mieszkańcy Piekar Śląskich czy Grodziska Mazowieckiego. Zaś kiedy idzie się wśród uczestników, to wówczas można było spotkać zarówno kilkuletnie dzieci, jak i osoby daleko posunięte w latach, bo przykładowo mające ponad 90 lat życia.

– Mamy nadzieję, ze i tym razem będzie podobnie, a Bieg wyjdzie jeszcze bardziej poza granice Częstochowy, a być może i Polski – kończy rozmowę z KAI Jolanta Kobojek.

Źródło: jk/KAI/Częstochowa