„Blaski Wolontariatu Hospicyjnego” – konferencja na UJD

6 grudnia 2023 r. w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie miała miejsce konferencja, poruszająca temat pracy wolontariuszy w hospicjum. Na spotkaniu mówiono m.in. o roli wolontariatu w społeczeństwie, psychologicznym wymiarze choroby i żałoby oraz dlaczego warto być wolontariuszem w hospicjum.

Dr hab. Sławomir Letkiewicz, dziekan Collegium Medicum im. Władysława Biegańskiego UJD podkreślił, że wolontariat to trudna praca, jednak dzięki niej podopieczni hospicjów nie czują się opuszczeni w swojej walce:

– Dzisiejsza konferencja jest pokłosiem Światowego Dnia Wolontariatu i w naszych murach mamy właśnie konferencję poświęconą wolontariatowi. Wolontariat dotyczy osób terminalnie chorych i obecność studentów przy łóżku takich podopiecznych zbliża ich do tematu śmierci, cierpienia, co jest bardzo istotne, tak żeby to nie był temat omijany, nie było to tabu.

Dr hab. Izabela Kaptacz, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej wyjaśniła, na czym polega praca wolontariusza:

– To osoba, która daje z siebie, z potrzeby serca, naszym pacjentom bardzo dużo. Bo poza działaniami medycznymi zajmuje się tym, co człowiek bardzo potrzebuje, czyli zaspokajanie potrzeb społecznych. Bardzo często pracownicy medyczni nie mają jakby czasu na to, bo mają bardzo dużo tych zadań związanych z zabezpieczeniem potrzeb medycznych, świadczeń medycznych i właściwie brakuje później czasu na to, żeby tego pacjenta, w cudzysłowie, potrzymać za rękę, wręcz go tak psychicznie utulić, a wolontariusz właśnie to może zrobić.

Organizatorami wydarzenia byli Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego Uniwersytetu Jana Długosza oraz Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

LN

Skip to content