Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Biegańskiego zorganizowano X Paradę Postaci Literackich. Chociaż święto to jest obchodzone na świecie 23 kwietnia, to w związku ze strajkiem nauczycieli uroczystość w Częstochowie odbyła się dopiero 14 maja.

Mimo niesprzyjającej pogody wydarzenia nie odwołano, a obchody przeniesiono w mury biblioteki. Na paradzie nie zabrakło przedstawienia idei Światowego Dnia Książki, konkursów oraz wspólnego czytania. Anna Hiller, nauczyciel z Biblioteki Pedagogicznej w Częstochowie i współorganizator X Parady nadmienia, że kluczowym celem tej akcji jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i mieszkańców.

– Chcemy, żeby nasze dzieci poznawały bohaterów literackich, rozwijały swoją wyobraźnię, sięgały po coraz więcej książek i żeby poszerzały swoją znajomość „małej” literatury. Chcemy je odciągnąć od komputerów i od telewizji na rzecz książek, ciekawych gier i bycia razem z rówieśnikami.

Czyli wszystkich tych zachowań, które wśród najmłodszych pokoleń zaczęły powoli znikać. Anna Hiller jako lider fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, podkreśla, że miłość do książek i czytania to dobry nawyk, który w znacznej części wynosimy z domu.

– Jeśli się tego nie wyniesie, to trzeba liczyć, że w swoich najmłodszych latach dzieci spotkają mądrego wychowawcę, który wprowadzi je w świat literatury. Jeśli będziemy czytali dziecku codziennie przez 20 minut, to zaszczepimy w nim chęć sięgania po książki – dodaje pedagog.

Obecnie książka nie ogranicza się tylko do wydania papierowego. Rola bibliotekarza i nauczyciela obecnie się zmienia za sprawą wielości form, w jakiej książka występuje.

– Zachęcamy do sięgania po książkę w obojętnie jakiej postaci. Wiadomo, że książka tradycyjna wymaga większego skupienia. Tutaj nie ma emanowania obrazem. Szybkim tempem to, co współczesne staje się standardem. Powoli jednak dochodzimy do wniosku, że moment ciszy, skupienia na tekście i rozumienie tekstu to jest ta umiejętność, którą kształtujemy od najmłodszych lat, bo to jest istotne na całe życie – Renata Sowada ze Szkoły Podstawowej nr 53.

Należy także dodać, że na podstawie książek tworzone są inne, nowe formy, które zachęcają najmłodszych do sięgnięcia po nie.

– Nowe środki komunikacyjne ułatwiają nam uatrakcyjnić tradycyjną książkę. Mając czytany tekst, możemy go wesprzeć prezentacją, filmem. Mamy m.in. portale edukacyjne, na których możemy przygotowywać interaktywne ćwiczenia. Wszystko po to, żeby zachęcić najmłodszych użytkowników do odwiedzania biblioteki i wyrobienia nawyku sięgania po książkę – dodaje Renata Sowada.

Paradę Postaci Literackich corocznie organizuje Szkoła Podstawowa nr 53 we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, Wydziałem Edukacji i Wydziałem Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, Sekcją Bibliotekarską przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie oraz Biblioteką Publiczną im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.

BNO

Skip to content