Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka – stare polskie przysłowie ponownie się nie myli. Deszcz, wyładowania atmosferyczne, a nawet trąby powietrzne – tak wygląda prognoza pogody dla województwa śląskiego na najbliższe dni. Niebezpiecznie będzie również w Częstochowie.

Szczegóły przedstawia Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

– 14 lipca w Częstochowie będzie upalnie. Temperatura wskaże na termometrach 32, a nawet 33 stopnie Celsjusza. Niestety od południowego-zachodu wkracza do nas front atmosferyczny z tzw. linią zbieżności, na której będą tworzyły się bardzo niebezpieczne burze. Podczas tych burz może spaść do 60 litrów wody na metr kwadratowy. Częstochowie to miesięczne wartości opadów. Dodatkowo grad oraz silny wiatr, nawet do 100 km/h.

W związku z upalną, a także burzową pogodą wydane zostały specjalne ostrzeżenia II stopnia:

– Noc również będzie niebezpieczna. W całym województwie dochodzić może do groźnych zjawisk w postaci burz. Są również warunki do utworzenia się tzw. superkomórek burzowych, pod którymi oprócz silnych opadów deszczu, gradu czy silnych porywów wiatru możemy mieć do czynienia z trąbą powietrzną. 15 lipca gwałtowne burze odsuną się bardziej na wschód. Pojedyncze komórki burzowe w całym województwie jednak zostaną.

Nie lekceważmy więc ostrzeżeń i zabezpieczmy się przed burzą w najlepszy możliwy sposób. O tym, jak to zrobić mówi mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

– Chciałbym przypomnieć słuchaczom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowania atmosferyczne mogą spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz wszystkich podłączonych do niej urządzeń. Jeśli słyszymy, że zapowiadana jest burza, usuńmy z tarasów i balkonów wszelkie rzeczy, które może porwać wiatr. Zamknijmy w budynku okna i drzwi. W miarę możliwości wyłączmy też wszystkie urządzenia elektryczne.

Nie szukajmy też schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi czy lekkimi konstrukcjami, jak np. przystanki autobusowe. Najbezpieczniej czas burzy przeczekać w domu.

ABK

Skip to content