Caritas wsparciem dla uchodźców i migrantów

W niedzielę, 24 września, obchodzony jest już 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Święto, zwłaszcza obecnie, jest niezwykle istotne w uczulaniu oraz edukacji opinii społecznej o losie osób, znajdujących się w kryzysie uchodźczym. Z tej okazji Caritas archidiecezji częstochowskiej przygotowała liczne aktywności oraz inicjatywy, które rozpoczęły się już w piątek, 22 września.

Więcej o planowanych akcjach częstochowskiej Caritas, opowiada Sofiia Miezientseva z Centrum Pomocy Uchodźcy i Migranta: – Zapraszamy matki z dziećmi, robimy dla nich warsztaty, bawimy się z dziećmi, dajemy upominki, dlatego, żeby pokazać, że o nich pamiętamy, że cały czas mogą przychodzić do naszego centrum, że mogą znaleźć w nas wsparcie, jakąś pomoc.

Lecz to nie jedyne aktywności przygotowane dla osób potrzebujących. Caritas swoje działania prowadzi przez cały rok: – Na co dzień pomagamy uchodźcom, przygotowując, chociażby paczki pomocowe z programów Unii Europejskiej. W świetle wydarzeń związanych z wojną otworzyliśmy szkołę dla dzieci, które trafiły do nas na początku wojny. Mamy również socjalne zatrudnienie dla uchodźców przez Centrum Integracji Społecznej. Na co dzień uchodźcy mogą uzyskać u nas pomoc psychologa oraz porady prawne. Ponadto organizujemy wycieczki czy inne liczne wydarzenia w ciągu całego roku. Pomagamy też seniorom – powiedziała Sofia Miezientseva z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

W jaki sposób zwyczajni ludzie mogą pomóc migrantom? Powinni dostarczyć do Caritas ubrania? Jedzenie? – Najczęściej przychodzą do nas osoby, które potrzebują jedzenia oraz mieszkania, co jest dla nas największym problemem, bo osób z taką potrzebą jest naprawdę dużo. Problem stanowi też inflacja, przyspieszająca tempo wzrostu cen za wynajem czy media. Mimo trudności i różnych konfliktów, które są także między Polakami, a Ukraińcami, uważam, że obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce są wdzięczni za wyrozumienie i okazaną pomoc – dodała Miezientseva.

Jak się okazuje, najlepszą formą wsparcia jest ta finansowa: – To bardzo dobra okazja do wsparcia Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Uzyskane pieniądze zostaną przekazane na właściwe cele pomocy. Często organizujemy akcje okolicznościowe, np. w okresie Świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Niebawem planujemy kolejną edycję akcji „Tak, pomagam”, podczas której będziemy zbierać żywność na Wigilię Bożego Narodzenia, zarówno dla potrzebujących Polaków, jak i Ukraińców. Każda pomoc będzie się liczyć – posumowała.

Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne od początku wojny za naszą wschodnią granicą angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na listę najważniejszych działań podjętych z myślą o nich wpisuje się utworzenie 28 Centrów Migrantów i Uchodźców funkcjonujących w całej Polsce, a koordynowanych przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne. Od lipca 2022 roku w Centrach zarejestrowanych zostało ponad 67 tysięcy beneficjentów. To osoby objęte lub ubiegające się o ochronę międzynarodową w Polsce, a szczególnie dotknięte konfliktem na Ukrainie. Do Centrów zgłaszają się najczęściej kobiety i dzieci, młodzież oraz seniorzy.

Centrum Pomocy Caritas, 22.09.2023

Skip to content