Ceny biletów MPK pójdą w górę

Miejski Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie wprowadza znaczące zmiany w cenach biletów.

– W obliczu zmian w budżecie miasta, które determinowane są przez czynniki zewnętrzne, należało zweryfikować wskaźniki budżetowe w zakresie komunikacji miejskiej – zarówno na ten rok, jak i na lata kolejne – mówi Maciej Hasik, rzecznik MPK. – Wzrost cen energii, mediów, a także eksploatacji bieżącego utrzymania komunikacji miejskiej są zjawiskami, które muszą mieć swoje odzwierciedlenie w dotąd niezmienianych cenach biletów, w związku z czym od 1 listopada wprowadzona zostanie zmiana, polegająca na tym, że miejski bilet jednorazowy będzie kosztował 3,60 zł, a bilet ulgowy 1,80 zł. Jeśli z kolei chodzi o bilety podmiejskie, to ich cena będzie wynosiła odpowiednio 5 zł dla osoby dorosłej i 2,50 zł dla osób ze zniżką – dodaje Hasik.

Zmiany mogą wywołać niezadowolenie rodziców, bo wraz z końcem bieżącego roku wycofana zostanie ulga dla uczniów częstochowskich szkół.

– Zgodnie z dokumentami, które o tym stanowią, koniec bieżącego roku będzie wiązał się z wycofaniem pilotażu darmowej komunikacji miejskiej dla młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Częstochowie – mówi Hasik. – W zamian za to wprowadzone zostaną nowe ceny biletów okresowych. I tak na przykład bilet półroczny będzie kosztował 100 zł, bilet kwartalny 60 zł, a bilet 30-dniowy 25 zł – podsumowuje rzecznik.

Według rzecznika, podwyższenie ceny biletów było konieczne, by można było podtrzymać rozwój infrastruktury miasta. Jednocześnie zaznacza, że zostały one zwiększone w niewielkim stopniu, tak, by nie obciążyć budżetu pasażerów. Należałoby się jednak zastanowić, czy przyznanie ulg poruszającym się komunikacją miejską nie było wyłącznie strategicznym zagraniem władz miasta, związanym z wyborami samorządowymi. Ocenę tej sytuacji pozostawiamy czytelnikom.

MSI