Ponad 33 tysiące 700 osób w Polsce przystępuje do matur poprawkowych. Szansę na poprawkę mają ci, którzy nie zdali jednego egzaminu z obowiązkowych przedmiotów w części ustnej lub w części pisemnej. 21 sierpnia poprawki w części ustnej zdaje prawie 2 300 osób. Dzień później do części pisemnej podejdzie ponad 31 tysięcy maturzystów.

Najwięcej osób będzie poprawiało matematykę, o czym informuje Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik:

– Jeśli chodzi o część pisemną najwięcej osób pisze z matematyki (25,5 tys.). Potem z języka polskiego (3 tys.), języka angielskiego (2,6 tys.) i języka niemieckiego (niespełna 140 osób). Pozostałe języki to są pojedyncze osoby jak na przykład jedna osoba poprawia egzamin z języka włoskiego, a z języka hiszpańskiego 9 osób.

Dyrektor CKE zaznaczył, że osoba, która zda poprawkę, może jeszcze w tym roku ubiegać się o przyjęcie na studia:

– W momencie, w którym otrzyma świadectwo dojrzałości, może przystępować do rekrutacji – tam, gdzie jeszcze będą wolne miejsca. Być może nie będzie to wymarzony kierunek, ale szansa na studia jest.

Wyniki matur poprawkowych będą znane 8 września. Osoby czujące powołanie mogą przystąpić do egzaminu wstępnego do seminarium w częstochowskim WMSD, o czym informuje ks. Michał Pabiańczyk, ojciec duchowny:

– Są tacy, którzy chcieliby sobie jakiś przedmiot sobie poprawić lub ewentualnie złapać więcej punktów w ramach wakacji. Stąd mamy drugi termin naszej rekrutacji do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Dokładniej 9 września po drugim terminie matur poprawkowych o godzinie 10:00 bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wstąpić na drogę powołania do naszego seminarium, gdzie serce Jezusa jest centralnym obrazem i punktem odniesienia w naszej kapłańskiej formacji. Wystarczy zadzwonić do naszego seminarium, wcześniej się umówić na spotkanie z księdzem rektorem lub księdzem prefektem. Oczywiście nasze drzwi są zawsze otwarte. Niemniej jednak jest to dla nas czas, w którym naprawdę czekamy na nowych kandydatów. Obecnie mamy już 6 kandydatów, więc na pewno ktoś się jeszcze zgłosi.

Ks. Pabiańczyk zdradził również, czego można spodziewać się na egzaminie wstępnym:

Co do samych wytycznych – znajdują się one na naszej stronie, w zakładce rekrutacja. Jedną z części egzaminu jest napisanie pracy na określony lu wybrany temat. Wiąże się ona z podstawami życia religijnego, nie jest on z tak wysoką poprzeczką, by miał być dyskwalifikujący. Ma on pokazać, co reprezentuje sobą dany kandydat.

Znając wyniki matur poprawkowych warto rozważyć również częstochowskie uczelnie – Politechnikę Częstochowską i Uniwersytet Jana Długosza. Na nasz lokalny uniwersytet zaprasza Marek Makowski, rzecznik prasowy uczelni:

– Wszystkich serdecznie zapraszamy. Bardzo bogata oferta – ponad 50 kierunków studiów: zarówno I, II stopnia jak i jednolitych magisterskich. Te kierunki są szczegółowo opisane. Jest informacja, który stopień studiów, jaki to kierunek i na jakim wydziale są prowadzone.

W Częstochowie i okolicach 1946 maturzystów zdało egzamin dojrzałości w pierwszym terminie, do poprawki podchodzi 257 uczniów, 202 nie podołało.

Skip to content