Fot. gov.pl

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla wiele osób traci życie, a jeszcze więcej ulega podtruciu. W sezonie grzewczym 2019/2020, w wyniku zatrucia czadem zmarło 37 osób.

W okresie jesienno-zimowym powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe w naszych domach i mieszkaniach. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla w tym okresie jest bardzo wysokie, ponieważ ogrzewamy nasze miejsca zamieszkania, nie wietrząc później pomieszczeń. Czad jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ nie ma on zapachu, smaku oraz jest bezbarwny. Co najmniej raz w roku powinny zostać przeprowadzić kontrole instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych w naszych domach. Leży to w obowiązku zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych. Więcej na ten temat mówi kominiarz Karol Konicki:

– Częstotliwość czyszczenia przewodów dymowych określają przepisy. Przegląd tych urządzeń ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Najważniejsza jest sprawna wentylacja, dlatego w tych pomieszczeniach powinna być kratka wentylacyjna i dziura w ścianie.

Aby zapobiegać uwalnianiu tlenku węgla powinniśmy często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki), a najlepiej pozostawić okna z otwartymi wywietrznikami. Jak podaje rzecznik prasowy Straży Pożarnej w Częstochowie mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik właściwa wentylacja pomieszczeń jest szczególnie ważna.

– W okresie jesienno-zimowym, w naszych mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Dlatego jest to ostatni moment, aby zaprosić do swojego domu kominiarza w celu wykonania przeglądu urządzeń grzewczych. Zachęcamy dodatkowo zaopatrzyć się w czujnik dymu i tlenku węgla.

Nie bagatelizujmy objawów duszności, zawrotów głowy, nudności, przyspieszenia akcji serca, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

AS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content