CzAS apeluje o wycofanie z użytku jednorazowych opakowań plastikowych

#CzASdlaZeroWaste – to najnowsza inicjatywa fundacji Częstochowski Alarm Smogowy. Jej celem jest wycofanie z użytku jednorazowych opakowań plastikowych.

– Złożyliśmy pismo w interesie publicznym skierowane do prezydenta Częstochowy. Apelujemy w nim o wycofanie z użytku podczas imprez organizowanych i współorganizowanych przez miasto jednorazowych opakowań plastikowych i o zastąpienie ich takimi, które poddają się recyklingowi i nie rozkładają się przez 500 lat, jak większość “plastików” – mówi Hubert Pietrzak prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

CzAS zwrócił się również z podobnym apelem do władz dwóch uczelni – Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza oraz Politechniki Częstochowskiej. W placówkach zużywa się również duże ilości plastiku, zwłaszcza podczas juwenaliów. – Mamy nadzieję, że odpowiedź będzie pozytywna i że zostaną wprowadzone ograniczenia dotyczące użycia plastiku – dodaje prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

Zdaniem Huberta Pietrzaka w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia, jeżeli chodzi o kwestię ekologii. – Słabo funkcjonuje recykling. Nie mamy w Częstochowie butelkomatu, o ustawienie którego również wnioskowaliśmy. Można by było wrzucać do niego butelki PET, które w znacznym stopniu wpływają na zanieczyszczenie środowiska. Recykling funkcjonuje od dawna w Czechach, w Niemczech i w wielu innych krajach europejskich. Polska pozostaje daleko w tyle i jest to przykre.

Hubert Pietrzak podkreśla, że takie proekologiczne inicjatywy powinny być podejmowane właśnie przez samorząd i władze uczelni. – Stąd powinien płynąć dobry przykład. Poza tym prezydent Krzysztof Matyjaszczyk jest prawnie zobowiązany do kontrolowania tego, na ile przestrzegane są zasady ochrony środowiska – zaznacza prezes CzAS-u.

Hubert Pietrzak dodaje, że powinniśmy kierować się filozofią “zero waste”, czyli produkować jak najmniej odpadów i segregować je. – Mam nadzieję, że państwo polskie wprowadzi w najbliższym czasie zasady recyklingu plastiku. Jeżeli chodzi o naszą inicjatywę, ruch jest teraz po stronie prezydenta Częstochowy. Odbieram już od radnych pierwsze sygnały zainteresowania naszym projektem. Mam nadzieję, że to przełoży się na uchwalenie konkretnego prawa miejscowego – stwierdza Hubert Pietrzak.

Warto zauważyć, że władze Wrocławia i Wałbrzycha ograniczyły użycie plastikowych i jednorazowych naczyń, sztućców i opakowań podczas imprez miejskich i na terenie miejskich instytucji, a w Krakowie postawiono butelkomat, do którego można wrzucać zużyte butelki.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content