2 marca o godz. 18.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, odbył się pokaz nowego filmu dokumentalnego „Czas Jaguara – Bitwa o Polskę”, poświęconego postaci ppor. Stanisława Lisieckiego „Jaguara”, żołnierza Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, jednego z ostatnich żołnierzy podziemia niepodległościowego na ziemi częstochowskiej.

Skąd pomysł na film? Mówi Krzysztof Walaszczyk, historyk oraz autor filmu:

– Dwa lata temu zebraliśmy się w klubie Solidarność i w takim małym wąskim gronie opracowaliśmy tak naprawdę pomysł upamiętniający postać ppor. Stanisława Lisieckiego „Jaguara”. Mieliśmy kilka rozwiązań, mieliśmy na myśli organizacje 75 rocznicy śmierci i mieliśmy pomysł na napisanie książki oraz zrobienia filmu.

– Jednej rzeczy nie doceniliśmy, że tak naprawdę zostanie nam 6 tygodni na produkcję tego filmu – mówi Krzysztof Walaszczyk o realizacji filmu, który powstawał przez 7 dni zdjęciowych, w tym 3 dni to zdjęcia studyjne, a 4 dni zdjęcia w plenerze:

– Czterech dni w plenerze poświęciliśmy tylko i wyłącznie na zdjęcia z aktorami z grup rekonstrukcyjnych. Byliśmy w kilku miejscowościach, przede wszystkim w Borze Zapilskim, tradycyjnie okolice Wręczycy, Nadleśnictwo Kłobuck i właśnie te lasy były poświęcone na zdjęcia. Realizacja była w połowie listopada, a to nie był czas, który jest związany z Jaguarem, bo jego aktywność miała miejsce 1946 roku w czerwcu do sierpnia.

Ppor. Stanisław Lisiecki ps. „Jaguar” (1908 – 1946) żołnierz niezłomny, podoficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódca oddziału szturmowego Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Urodził się 19 kwietnia 1908 r. we wsi Długi Kąt. Poległ 26 sierpnia 1946 r. w obławie zorganizowanej przez siły Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, UB i MO w Borze Zapilskim.

Skip to content