12 kwietnia obchodzone jest bardzo słodkie święto – Dzień Czekolady. Znamy ją pod przeróżnymi postaciami, zarówno w formie tabliczek czekolady i dodatków do ciast, jak i lodów oraz bardziej wymyślnych, np. jako składniki świec zapachowych czy żeli do kąpieli.

Skąd wzięła się czekolada? Dzięki odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba nasiona kakaowca prawdopodobnie zostały przywiezione do Europy. Uwagę na nasiona zwrócił Hernan Cortes, gdy w 1518 roku odkrył silos zawierający 100 milionów ziaren kakaowca. Jednak dopiero w XVII wieku popularne stały się roztarte ziarna kakaowca, które zostały zalane ciepłą wodą z dodatkiem cukru. Mało kto zna i interesuje się historią czekolady. Jakie są jej rodzaje i skąd pochodzi wyjaśnia Jacek Matyjewicz, właściciel sklepu z kawami, herbatami, przyprawami i czekoladami:

Początki sięgają czasów Azteków, kiedy to proszkowano ziarna kakaowca i dodawano do nich np. chilli albo wanilię. Do Europy czekolada trafiła dzięki Cortezowi, van Houten z kolei uszlachetnił ją, dodając do masy cukru. Rozróżniamy wiele typów czekolad, najbardziej znane odmiany to gorzka i mleczna. Czekolada biała jest nią tylko z definicji – to pochodna czekolady składająca się z mleka i substancji kakaowych.

Czekolada nie musi być słodka czy gorzka. Producenci słodyczy oferują gamę produktów, które mogą zawierać wiele składników, nadając niepowtarzalny smak. Na półkach sklepowych można kupić czekoladę z owocami, bakaliami czy z ostrymi przyprawami. A jaką preferują mieszkańcy Częstochowy?:

– tylko i wyłącznie gorzka.
– mleczna albo biała
– lubię mleczną, chociaż gorzka ma swoje plusy, niektóre mleczne są zbyt słodkie. Będąc dzieckiem bardzo lubiłam białą.
– wcale nie jem czekolady.
– uwielbiam czekoladę do picia, szczególnie mleczno-deserową.
– gorzka czekolada z orzechami doskonale neutralizuje kawę, uwielbiam ją.
– z orzechami
– koniecznie gorzka, ze skórką pomarańczową.

Z badań wynika, że w czekoladzie możemy znaleźć kilkaset substancji mających dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, m.in. żelazo, magnez czy potas. Za najzdrowszą odmianę jest uważana jednak czekolada gorzka. Czekolada nie tylko wyśmienicie smakuje, ale także poprawia humor, bowiem zwłaszcza gorzka jej odmiana podnosi poziom serotoniny we krwi.

Skip to content