Ceny energii elektrycznej poszły w górę. A jak wiadomo wykorzystywanie energii jest podstawą funkcjonowania we współczesnym świecie. Bez prądu ani rusz – ale nie da się ukryć, że jest to towar coraz bardziej kosztowny. Zresztą nie chodzi tylko o pieniądze. Oszczędne i efektywne korzystanie z energii jest promowane na całym świecie także jako wzorzec dbałości o środowisko, w jakim żyjemy.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło listę najistotniejszych działań, pozwalających zaoszczędzić energię elektryczną. Co znajduje się na tej liście, mówi reporterka Radia Fiat, Karolina Kołacz:

– Wyłącz komputer, telewizor i radio, a ładowarkę usuń z gniazdka, jeżeli tych urządzeń w tej chwili nie używasz. Wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższych okresów bezczynności. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania – świecąca dioda na urządzeniu wskazuje, że nadal zużywa ono energię. Wymień żarówki na świetlówki energooszczędne i gaś niepotrzebne światło. Wyłącz oświetlenie sztuczne, gdy naturalne jest wystarczające. Stosuj oświetlenie lokalne zamiast ogólnego. Nie pozostawiaj zbyt długo otwartego okna. Jeżeli jest Ci za gorąco – zmniejsz ogrzewanie. Pomieszczenia wietrz intensywnie i maksymalnie krótko. Wychodzisz z domu – zmniejsz ogrzewanie. Gotuj tylko tyle wody ile wykorzystasz. Gotuj zawsze z pokrywką – będzie szybciej i taniej. Korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie. Nie trzymaj lodówki zbyt długo otwartej – będzie potrzebowała więcej energii, żeby znów obniżyć temperaturę. Stosuj klimatyzację tylko przy zamkniętych drzwiach i oknach do pomieszczenia.

O szczegółach działań służących oszczędzaniu energii elektrycznej, które są już w naszym mieście, mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj:

W urzędzie i jednostkach miejskich zakłada się np. kontynuację źródeł światła na energooszczędne odpowiedniki, wyłączanie stanu czuwania w urządzeniach, które mają taką funkcję. Wyłączanie oświetlenia w pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa, ograniczenia oświetlenia w korytarzach. Właściwe i ekonomiczne korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych, ale to dotyczy okresu letniego. Zakupy energooszczędnych urządzeń typu komputery czy urządzenia wielofunkcyjne.

Zapytaliśmy się mieszkańców Częstochowy co oni robią, aby przetrwać podwyżki prądu, które pojawiły się od nowego roku:

– W domu świecę kiedy jest potrzebne.
– Pranie robię wtedy kiedy mam całą zapełnioną pralkę, a nie parę sztuk, ale ja oszczędzam od zawsze.
– Gaszę wszystkie żarówki i jedną zostawiam.
– Po prostu kupiłem żarówki energooszczędne.

Oszczędzanie energii polega przede wszystkim na ograniczaniu zużycia prądu przez sprzęt AGD i oświetlenie, a także telewizor, sprzęt audio i inne urządzenia elektroniczne. Oszczędzajmy, gdyż rachunek za prąd może nas naprawdę zaskoczyć.

Skip to content