W ramach projektu CzęstoRowerowa zaprezentowano koncepcję uspójnienia sieci dróg rowerowych na terenie Częstochowy. Projekt uwzględnia m.in. szlaki wylotowe oraz udrożnienia wałów rzecznych.

Jak mówił Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy, obecnie rowerzyści korzystają z 85 kilometrów ścieżek, a liczba ta wzrośnie do ponad 100 km po ukończeniu dwóch, właśnie realizowanych, strategicznych inwestycji drogowych.

– Oprócz prowadzonych obecnie inwestycji związanych z przebudową DK91 i DK46 wiadomo, że powstanie ok. 20 km nowych dróg rowerowych w mieście, umożliwiających bezpieczny przejazd wzdłuż kluczowych częstochowskich Dróg Krajowych. W najbliższych latach chcemy wybudować ok. 10 km dróg rowerowych właśnie w ramach łączenia różnych odcinków ścieżek rowerowych w naszym mieście tak, aby można było poruszać się rowerem w miarę sprawnie w różnych kierunkach – powiedział rzecznik częstochowskiego magistratu.

Inwestycji ma być kilkanaście i mają być realizowane w latach 2022-2024. Niektóre z nich są także planowane już na rok 2025.

– Drogi rowerowe przy DK91 i DK46 powinny powstać do połowy przeszłego roku. Odcinki łączące poszczególne elementy sieci ścieżek rowerowych będziemy realizować od bieżącego roku sukcesywnie przez następne lata. W obecnym roku mamy w planach remont drogi rowerowej przy al. Jana Pawła II, łączącej Rynek Wieluński z ul. Popiełuszki, budowę łączników w okolicach ul. Wręczyckiej i Okulickiego, połączenie ul. Monte Cassino z Hoene-Wrońskiego, czy też połączenie dróg w pobliżu Ronda Mickiewicza – dodał Włodzimierz Tutaj.

W tym roku jest również szansa na rozpoczęcie budowy ciągu rowerowego wzdłuż ul. Św. Jadwigi, łączącego ul. Św. Rocha z ul. Główną, który ułatwi dojazd rowerem m.in. do Parku Wypoczynkowego „Lisiniec”.

BNO

Skip to content