Częstochowa już po raz ósmy włączy się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” potrwa od 2 do 6 kwietnia. Organizatorzy zaplanowali różnorodne imprezy, spotkania, a także konferencję naukową upowszechniającą wiedzę o autyzmie. Kulminacyjnym punktem będzie happening na placu Biegańskiego we wtorek 2 kwietnia połączony z koncertem Cleo. O idei akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” mówi jeden z jej organizatorów Roman Kowalczyk z częstochowskiego Stowarzyszenia Daj Mi Czas:
– W naszej akcji chodzi przede wszystkim o informowanie społeczeństwa o problemach ludzi z autyzmem. Chodzi o informowanie co to jest za schorzenie, jak postrzegać cierpiące na nie osoby, jak z nimi postępować. Robimy wszystko jako organizatorzy, żeby przy okazji naszych imprez było jak najwięcej ludzi. Im więcej osób będzie, tym większą liczbę zainteresujemy tym problemem.
Partnerem tegorocznej edycji wydarzenia jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zadowolenia z tego faktu nie kryje dyrektor placówki Małgorzata Mruszczyk:
– Bardzo się cieszę, że w tym roku możemy wystąpić jako współorganizator tej akcji. Rzeczywiście przykładamy się do tego bardzo solidnie. Oprócz dystrybucji ulotek o autyzmie organizujemy w naszych Dzielnicowych Ośrodkach Społeczności Lokalnej spotkania z osobami, które wytłumaczą na czym to zaburzenie polega, jak sobie radzić z czymś takim, jak to rozpoznać. Kierowane te spotkania będą do wszystkich osób i starszych, i młodszych.
Jednym z ważniejszych elementów obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu będzie podświetlenie na niebiesko – pierwszy raz w historii częstochowskiej akcji – wieży Jasnej Góry. Iluminacja zostanie uruchomiona we wtorek o godz. 20.00. Wart zaznaczyć, że akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” została objęta honorowym patronatem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

ZD

Skip to content